| Anonim556 a întrebat:

Salut, sunt din Republica Moldova și am absolvit gimnaziul și vreau să merg la liceu în Romania. Diferența este că în Rm terminam gimnaziul in clasa a9a, iar în Ro in a8a. Vreau sa merg la un colegiu ECONOMIC și am găsit că pot continua in clasa a10a sau sa repet anul. Am văzut că unele materii sunt diferite în Ro, iar la profilul economic unde vreau sa merg sunt unele "ore" sa zic așa diferite ce eu nu le-am făcut niciodată (contabilitate, administrare etc.). CE MA SFĂTUIȚI, SA CONTINUI IN CLASA A 10A SAU SA REPET UN AN?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa ceva nu se poate in Romania, tu vei intra in clasa a IX-a.

| Anonim556 explică (pentru Violleta2022):

Se poate, m-am informat și absolvenții claselor a 9a din Rm pot intra deodată în cl 10, iar dacă dorești poți scrie o cerere care sa mergi într-o clasă inferioara gen a 9a

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim556):

A mai fost un baiat aici care s-a transferat dupa terminarea scolii generale si a luat-o de la capat, cu clasa a XI-a, de aceea ti-am spus.
Nici nu se pune probelma ca ar fi inferioara sau superioara, doar pierzi 1 an, ca sa te aliniezi sistemului liceal din Romania, fiind un risc pe care si-l asuma toti elevii veniti din R.Moldova dar si din alte tari din lume, care vor sa studieze la noi in tara.

| Wr3nch a răspuns:

Intra in a noua, altfel o sa fie greu dupa.

| Brizbriz a răspuns:

Repeta un an, te ajuta serios sa te adaptezi
si invata limba romana, "finisam" in loc de terminam
https://dexonline.ro/definitie/finisare
"vr sa merg", etc.

| Anonim556 explică (pentru Brizbriz):

Am greșit un cuvânt care deși poate nu este sensul corect, exista în limba română, iar "vr sa merg" am scris repede. Știi ce mi se pare amuzant? Faptul ca pe majoritatea rețelelor de socializare găsesc români care abia de înțeleg ce scriu acolo, iar de gramatica nu mai vorbim, dar într-un text în care ai înțeles mesajul și cât de cât corect gramatical și din punct de vedere al semnelor de punctuație, n-avea rost remarca ta, mersi de sfat oricum!

| Brizbriz a răspuns (pentru Anonim556):

"cu placere", nu iti dai seama acum, dar o sa ii aflii valoarea, copii de liceu pot sa fie foarte rai, iar tu o sa te muti intr-o tara straina, unde o sa vorbesti cu un accent mai accentuat, chiar daca te muti in (provincia) Moldova si nu in Bucuresti sau ceva de genul asta

| AlexanderKrauss a răspuns:

Să iei o decizie și să ți-o asumi. Nu arunca responsabilitatea pe alții.

| Anonim556 explică (pentru AlexanderKrauss):

Am pus doar o întrebare, iar cineva care a terminat sau învață mă poate sfătui adică să zică că va fi greu sau ușor, nu am aruncat nici o responsabilitate, nu știi să răspunzi treci mai departe!