| Alex_Alex_1999_iJVI a întrebat:

Sunt elev in clasa 12a si mai am 2 luni pana la examenul de bacalaureat.
Deja m-am decis sa urmez facultatea de automatica si calculatoare din Craiova. Insa nu sunt lamurit dar nici decis asupra sectiei de studiu pe care vreau sa o aleg.

As vrea daca se poate un raspuns de la o persoana cunoscatoare. Intrebarea ar fi:

Care este diferența dintre profilele automatica si informatică aplicată si ingineria sistemelor multimedia. Mai exact pe ce se axeaza cele doua si ce licenta se obtine?

Orice informatie suplimentara este bine venita. O zi buna!

2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Eu iti pot sune despre AIA (Automatica si informatica Aplicata) la care sunt si eu stundent. In sectia aceasta se studiaza automatica (Semnale si sisteme, Masurari, senzori traductoare, Electronica Digitala, sisteme de reglare automata, etc), limbaje de programare (Java, C, C#, Baze de date, etc) si la partea de informatica aplicata o sa inveti sa folosesti diverse programe ce se ultilizeaza in domenii diverse ( Mathcad, Matlab, Qgis, Autocad, Solidworks etc). Ce am scris aici e doar o parte din ce o sa faci.

| Alex_Alex_1999_iJVI explică (pentru danutzu96):

Ce bine ca a aparut un cunoscator. Vreau sa te mai intreb cate ceva daca se poate... Am vazut ca si sectiile de calculatoare in lb. romana si engleza sunt foarte cautate. Acolo se invata si programare ( asta ma intereseaza cel mai mult pentru ca ma pasioneaza ) sau se invata doar despre componente, fizica, etc?

De asemenea, vreau o parere sincere din moment ce toata lumea
" ma sperie" zicand ca este o facultate extrem de grea. Tu cum vezi dificultatea? Este posibil ca un elev slab la matematica ca si mine sa faca fata?