| anonim_4396 a întrebat:

Salut sunt in clasa 11 si vreau sa ma transfer la alt liceu, conteaza media din clasa 10 sau ce medie o sa scot la sfarsit de semestru?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conteaza media de promovare a cl.a X-a, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"

| Veverita229 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pot sa ma transfer si in clasa 12?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Veverita229):

Depinde daca schimbi sau nu profilul.
Daca vrei sa schimbi profilul transferul se poate face numai in vacanta de vara, dupa promovarea cl. a XI-a, daca nu-l schimbi transferul se poate face si in vacanta dintre semestre.

| AndreeaDeea2004 a răspuns:

Conteaza media din clasa a 10 a pentru a te transfera

| Gunaru_Vasilica_1990 a răspuns:

Foarte frumos