| RegeleCornet a întrebat:

Sunt in clasa a 10 a, profil stiintele naturii, iar in clasa a 12 a vreau sa incerc la ATM. Singura problema este ca acolo dau fizica, dar nu prea ma descurc. Nici la mate nu sunt cine stie ce, sunt de 6, 7. In clasa a 12 a, cu toate ca nu sunt bun la fizica, as vrea sa dau bacul la aceasta materie deoarece mi se pare mai mult de invatat la Biologie, plus ca fizica ma ajuta la admitere. Ce sfaturi imi dati?
Multumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai la dispozitie aproape 2 ani sa te pregatesti bine.
Sanse ai, vointa si ambitia iti mai trebuie...

| Bondarel99 a răspuns:

Fizica și matematica nu o sa îți pună probleme la admitere. Din fizica și matematica se compune toată facultatea. Și informatica. De aceea se da examen de admitere la aceste materii pentru ca dacă iei nota mare asta înseamnă ca ai șanse sa faci fata in facultate. Pe scurt, admiterea e floare la ureche fata de ce vei face in facultate, vor fi noțiuni mult mai complexe.
Gândește-te bine, daca intr-adevăr vrei sa mergi pe drumul asta, apuca-te de invatat, din cărți sau meditații, apoi după ce intri la facultate sa îți dai silința.
Ideea cu bacul la fizica e buna pentru ca așa vezi dacă ești bun la materia asta.