| Andrei63 a întrebat:

Salut.
Sunt in clasa a 10-a si mi am dat seama ca nu stiu cum sa invat. Eu citesc lectia o data sau de doua ori, apoi incerc sa o invat logic sau ca pe o poveste ( depinde la ce am de invatat) si apoi fac niste exercitii., dar din cate mi au spus profesori mei nu stiu sa invat. Care e secretul? ce gresesc eu? Mc.

4 răspunsuri:
| ykrabor a răspuns:

Salut,
Nu stiu ce gresesti tu sau care e secretul, o sa iti spun doar cum invat eu.
Prima data impart lectia pe paragrafe. Sa zicem ca s-au facut 3 paragrafe.
A2a oara citesc primul paragraf de 2 ori. Apoi deja il retin.
A3a oara citesc al2lea paragraf de 2 ori. Apoi il retin. Dupa aceea repet totul, adica si paragrafu 1 si paragrafu 2.
A4a oara citesc al3lea paragraf de 2 ori. Apoi il retin, iar apoi repet totul, adica si paragrafu 1 si 2 si 3. Si gata lectia. :d

| Mecoooo a răspuns:

Ştim cu toţii că în perioada sesiunilor, studenţii au de susţinut 4-5 examene la un interval de timp pentru pregătire de 4-7 zile. De asemenea, volumul de informaţie pentru a o memora este foarte mare încît mulţi studenţi, care doresc să obţină succes, petrec foarte mult timp pentru a memora. Eu personal, fiind la universitate, în perioada sesiunilor învăţam şi mă pregăteam cîte 4-5 ore pe zi, pe cînd mulţi din colegii mei studiau toată ziua pînă noapte tîrziu, şi fără prea mare succes. Şi cînd împărtăşeam colegilor mei că eu mă pregătesc pentru fiecare examen cîte 4-5 ore în zi, ei nicidecum nu doreau să mă creadă, în special după ce vedeau că am obţinut nota maximă.

Doresc să vă spun că lucrează acest secret al cîştigării timpului şi al memorării eficiente. Şi pentru a înţelege acest adevăr, trebuie mai întîi să înţelem care sunt perioadele active ale organismului şi ale creierului uman în timpul zilei. Ştim cu toţii ştim că noaptea nu este prea bun timp pentru a învăţa, şi dăcă nu dormi în timpul nopţii cînd vei pleca la examen cu creierul obosit, nu-ţi vei putea aduce nimic din ceea ce ai învăţat, mai ales dacă ai de memorat un volum de informaţie foarte mare. Deci, primul principiu străduieştete cu orice efort să nu studiezi noaptea. Făţi timp că de la ora 23 sau cel tîrziu ora 0 să te duci la culcare

| Mecoooo a răspuns:

Ştim cu toţii că în perioada sesiunilor, studenţii au de susţinut 4-5 examene la un interval de timp pentru pregătire de 4-7 zile. De asemenea, volumul de informaţie pentru a o memora este foarte mare încît mulţi studenţi, care doresc să obţină succes, petrec foarte mult timp pentru a memora. Eu personal, fiind la universitate, în perioada sesiunilor învăţam şi mă pregăteam cîte 4-5 ore pe zi, pe cînd mulţi din colegii mei studiau toată ziua pînă noapte tîrziu, şi fără prea mare succes. Şi cînd împărtăşeam colegilor mei că eu mă pregătesc pentru fiecare examen cîte 4-5 ore în zi, ei nicidecum nu doreau să mă creadă, în special după ce vedeau că am obţinut nota maximă.

Doresc să vă spun că lucrează acest secret al cîştigării timpului şi al memorării eficiente. Şi pentru a înţelege acest adevăr, trebuie mai întîi să înţelem care sunt perioadele active ale organismului şi ale creierului uman în timpul zilei. Ştim cu toţii ştim că noaptea nu este prea bun timp pentru a învăţa, şi dăcă nu dormi în timpul nopţii cînd vei pleca la examen cu creierul obosit, nu-ţi vei putea aduce nimic din ceea ce ai învăţat, mai ales dacă ai de memorat un volum de informaţie foarte mare. Deci, primul principiu străduieştete cu orice efort să nu studiezi noaptea. Făţi timp că de la ora 23 sau cel tîrziu ora 0 să te duci la culcare.

| Utzuvlad a răspuns:

E veche intrebarea dar nu mai strica un mic sfat. Sunt cativa pasi simpli pentru a invata un text:
1.Citeste textul pe care il ai de invatat.
2.Subliniaza cu o culoare "tipatoare" ce ti se pare mai important, de ex. verde sau galben.
3.Mai citeste odata textul. O sa vezi ca ai retinut in mare parte ceea ce ai subliniat.
4. Scrie esentialul pe alta coala.Citeste-l de cateva ori pana esti sigur ca l-ai memorat.
5.Mai citeste odata textul initial.
Bineinteles daca tu vrei ceva vei reusi. iti trebuie un pic de ambitie.