| Petrica1605 a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a si dupa ce termin a 8-a vreau sa dau la un liceu militar ( Dimitire Cantemir din Breaza sau la Tudor Vladimirescu din Craiova ). Deja am inceput sa ma pregatesc pentru probele fizice, iar pentru examene voi incepe sa fac meditatii in curand pentru matematica, la romana nu prea voi avea probleme. As dori sa aflu si eu mai multe informatii de la cei care stie, nu vreau sa-si dea cineva cu parerea pe aici si sa imi ofere niste informatii total gresite. Multi de aici vor spune ca nu este bine sa dau la liceu militar, imi pierd copilaria, etc, dar parerea mea e ca nu e asa, ci ma pregateste pentru viata, imi doresc sa intru acolo foarte mult. ( Si as mai vrea sa stiu daca se primesc persoanele cu ochelari, am vazut multe videoclipuri pe net despre liceul militar si am vazut ca sunt multi elevi pe acolo care poarta ochelari, dar vreau sa ma asigur de asta).

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de boala si dioptrii. Documenteaza-te pe aici: http://bit.ly/2GFpME6
Cat despre dat la colegii (nu exista licee militare) mie nu-mi pare o idee buna. Eu am facut liceu civil si am dat direct la academie si m-am simtit foarte castigat. Fa cum vrei! Oricum, pe net gasesti o gramada de forumuri despre asta: http://bit.ly/2GD30gg

| Petrica1605 explică (pentru Salontanul):

Am citit destule forumuri de genul, peste 15, unele m-au ajutat putin, altele deloc. In general pe ele gasesc numai agramatii care isi dau cu parerea si spun ca nu este bine sa mersi la un liceu militar.
"Eu am facut liceu civil si am dat direct la academie si m-am simtit foarte castigat. " - Eu vreau neaparat sa intru la ceva de genul, nu vreau un liceu civil, imi doresc asta enorm de mult. Am miopie, dioptrii de -3, acum 1 luna mi-am facut ochelarii, dar pana cand voi da pentru colegiul militar din cate cred eu va ajunge pe la -2, -2, 5, cam asa.

1 răspuns: