| MelanieJ a întrebat:

Salut happy. Sunt in clasa a 8-a si anul acesta voi da Evaluarea Nationala. Am o intrebare pe care tot le-o adresez profesorilor iar raspunsurile sunt diferite. As vrea sa stiu daca la examenul de limba si literatura romana trebuie sa raspund,la toate exercitiile, in propozitie. De exemplu: atunci cand trebuie sa spunem functiile sintactice ale cuvintelor,putem pune un simplu egal si functia sau trebuie sa raspundem gen: "functiile sintactice ale cuvintelor x,y,z sunt a, b respectiv c "?

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

In general nu prea conteaza asta, dar poti intalni fel si fel de profesori. Cu siguranta daca raspunzi mai complex nu ai nimic de pierdut si esti sigura ca nu iti va scade.

5 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Raspunde in propozitii, sa fie clar, sa nu fi depunctat pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, nu. Raspunde direct. Unii profesori te-ar putea considera dubios de parca si cum ai preluat raspunsurile din vreo culegere la sfarsit. laughing
Asa ca formularile frumoase arunca-le la cos. Le face dificila lor si corectarea.

| ABCD122 a răspuns:

Răspunde direct.

| MelanieJ explică:

Multumesc pentru sfaturi! happy voi tine cont de ele.