| Raven_9828 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si sunt foarte dezorientata in privinta profilului pe care vreau sa merg la liceu. Imi place engleza la nebunie, vreau sa scap de stiintele exacte si mi-as dori sa termin o facultate in strainatate si automat si un job acolo. Ma putei ajuta un pic?

7 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Pai, cred ca sunt in masura sa te sfatuiesc sa mergi la filologie.
Profilul se bazeaza pe limbi straine, romana, istorie si geografie.Matematica.biologie,chimie si fizica vei face foarte putin, iar din clasa a 11-ase vor inlocui cu stiinte.
Eu sunt la filo si imi place, avand in vedere ca sunt la un liceu foarte bun.

Pe viitor vei putea urma ce facultate iti doresti. Dar consider ca ai destul timp sa te gandesti ce vei face in viitor.

Succes la admitere.

| ioanaioana a răspuns:

Pai la filologie zic cai cel mai bine

| sasha_2369 a răspuns:

Buna.
Uite, eu sunt la filologie si nu te sfatuiesc sa dai aici. Sunt si la un liceu bun, cel mai bun de la mine din judet.
Filologia e pe degeaba. Vreau si eu sa dau la facultate in Anglia [ sunt a 11a ] si aproape la toate facultatile, se cere matematica! Inclusiv la asistenta sociala, WTF?!
Banuiesc ca si tu, din moment ce mentionezi ca iti place engleza la nebunie, doresti sa urmezi un profil bilingv, sau intensiv engleza, cazul meu.
Oricum, decat filo, mai bine da la stiinte sociale ceva, care sa te ajute sa iti construiesti viitorul.
Eu una nu mai am ce face. Mi-ar fi placut sa ma sfatuiasca si pe mine cineva intr-a 8a sa nu dau la filo. happy

| alyna a răspuns:

Poti alege filologie cu bilingv engleza!
Eu acolo ma duc!
bafta!

| denisssa a răspuns:

Filo cu bilingv engleza e super profilul desi eu sunt la mate-info cu bilingv engleza te sfatuiesc sa te duci acolo happy

| justitiarul a răspuns:

Filologie bilingv engleza.Nu stiinte sociale pentru ca dai teza la mate.

| CoPcHiLaTooMiCa a răspuns:

Cred ca ti s-ar potrivi profilurile de:
a)Limbi Straine
b)Filologie
c)Stiinte Sociale

Pentru aceste profile s-ar potrivi liceele:Mihai Eminescu, Petru Rares sau Petru Musat( din perspectiva mea)
dar te mai informezi despre PROFILE in primul rand si apoi despre licee adica vezi la ce profil vrei sa mergi, care licee dezvolta acest profil si la care te-ai incadra :d
sper ca te-am ajutat
Numai bine...