| Ruines a întrebat:

Salut,
Sunt in clasa a 8 a si vreau sa ii intreb ceva pe cei ce se pricep:
1.Merita sa fac liceul in alta tara, avand in vedere ca as dori sa ma mut cu totul in America? Sau sa fac liceul in Romania si doar facultatea in alta tara?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Orice scoala este mai apreciata daca o faci in tara respectiva unde vei locui.Cu toate ca liceul facut in Romania este recunoscut in america este de preferat sa-l faci acolo.De ce? Din mai multe motive. Odata inveti limba apoi depinde cum inveti, cit te duce mintea, ia te vad si te recomanda asa mai departe catre un colegiu sau universitate in fctie de cit de destept esti.Asa facind liceul in Romania nu te stie nimeni acolo si ca urmare o sa pleci de la zero.In america nu merge cu abureala ca uite eu sint ala mare si tare cel ai destept.Trebuie sa ada ei ca esti si trebuie sa ai si unde sa arati asta sa ai ocazia.Si e cam naspa. Apoi inveti limba si nu mai trebuie sa te impiedici de chestiile astea. Daca faci in Romania trebuie sa dai teste de limba care iti zic nu-s deloc asa de usoare cum ti se par.O sa spui a stiu engleza.Ok sa vezi cind vei ajunge acolo in caz ca vrei sa urmezi un colegiu ceva.Stii cum sta treaba in america cu scolile? Sint scoli de stat si scoli cu plata, private. Daca mergi la un colegiu sau universitate privata, unde trebuie sa dai bani nici o problema, te vor primi cu bratele deschise si vei trece usor.In schimb daca nu ai bani pentru astfel de scoli atunci poti merge la colegii de stat si acolo sa te atii.Sa vezi tu ce teste de limba o sa dai de o sa spui ca nu iti mai trebuie.Eu sint pe acolo pe unde intentionezi sa mergi asa ca zic e mai bine sa faci liceul aici in america. Oricum bafta oriunde vei merge.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Ruines):

Nu vreau sa spun nimic.Dar asa ca idee da aici locuiesc.Tu cum planui sa ajungi in america daca poti spune.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Ruines):

Felicitari pentru ce? Si preferi sanu comentezi aici de ce? Ce este ceva interzis sau cum? Stai linistit ca america nu este ceeace tu crezi sau ai vazut pe la TV sau mai stiu eu cine ti-a spus povesti. Vrei sa afli adevarul? Cind vrei ceva info cautama si te lamuresc eu real cum sta treaba prin America.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Ruines):

Aha care va sa zica asa spui.Am ajuns cu loteria vizelor deci f usor, insa da trebuie sa ai noroc.Bine normal ca nu este ca in RO si poate nici ca in Europa, adica in Europa nu este mai bine ca aici, pentru ca am fost si prin europa si stiu cum este.Atunci felicitari si tie daca spui ca esti ca si ajuns.Probabil vii cu parintii sau cu unul dintre ei, ori deja ai aici un parinte care te cheama.Eu asa spun ca emai bine sa faci liceul aici.Altceva daca esti curios sa afli ma gasesti pe aici.Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| DarkBlood32 a răspuns:

Păi, cred că e mai bine să faci liceul în România şi facultatea în altă ţară. happy

Răspuns utilizator avertizat
| DarkBlood32 a răspuns (pentru Ruines):

thinking Nu stiu ce sa zic.

| 12AA a răspuns:

Buna! Cred ca e mai bine s ate duci in America ai mai multe sanse daca faci si liceul acolo nu are rost sa stai aici daca poti pleca. Bafta!

| RoxyStely a răspuns:

As spune ca in America e mai bine. Dar depinde si cum stai cu banii.

| 123456789000hugs a răspuns:

Salut! Parerea mea este ca ar fi mult mai bine pentru tine si viitorul tau daca ai face si liceul in America pentru ca in acesti 4 ani de liceu o sa te obisnuiesti cu lumea de acolo si o sa iti faci multi prieteni iar la facultate o sa iti fie mult mai usor. Nu mai pierde timpul in Ro. Bafta pentru alegerea pe care o sa o faci!