| TheCritic a întrebat:

Daca eu termin liceul intr-o tara din strainatate (SUA) si vreau sa incep universitatea in Romania, o sa fiu tratat ca student strain, avand in vedere ca am dubla cetatenie?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Esti tratat exact precum spui: student cu dubla cetatenie. Cred ca va trebui sa-ti platesti studiile de licenta.De asemeni, pentru admiterea la studii universitare, ai nevoie de recunoasterea studiilor efectuate in SUA--- vezi punctul 6 de aici :http://cnred.edu.ro/......http?/

7 răspunsuri:
| Andreyok a răspuns:

Daca ai cetatenie dubla si diploma de studii cred ca poti fi tratat ca student roman.

| Radu284 a răspuns:

Cred ca este o idee buna sa vi in Romanica pentru cativa ani, exact asta am facut si eu (ma rog, nu pentru facultate). Daca ai chef s avorbesti cu un alt american, let me know happy

| EarsOfAFox a răspuns:

Chiar ești nevoită să faci facultatea în România? Pff...

| TheCritic explică (pentru EarsOfAFox):

Nu, nu sunt nevoita dar consider ca mi-ar merge bine in Romania. Am suficiente fonduri pentru a-mi deschide o afacere si atat timp cat stau in Romania mi-ar placea sa fac si o facultate, sa nu stau chiar degeaba acolo. Nu cred ca e ceva permanent, poate doar pentru cativa ani, sa vad cum merg lucrurile acolo, iar apoi, dupa ce termin facultatea, sa conduc de la distanta daca o sa fie bine si eu sa revin in SUA sau... Pe mine ma interesa sa vad unde voi fi incadrata...

| EarsOfAFox a răspuns (pentru TheCritic):

Dacă nu ești nevoită atunci stai acolo dacă nu-s mărăcini. Mai ales dacă e vorba de învățământ. Nu știu ce planuri și ce bani ai tu(părinții tăi), dar școală în România nu faci.

| TheCritic explică (pentru EarsOfAFox):

Am mai facut scoala in Romania si daca materia ar fi predata intr-un mod mai non-formal si structurata altfel, sistemul educational romanesc ar fi printre cele mai bune din lume, in opinia mea.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru TheCritic):

Fabulație!

În fine, fă cum dorești.