| MihaiDragos22 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si as dori sa ma transfer la alt liceu si am cateva intrebari:
1)Eu fiind elev in clasa a 9-a sa ma transfer intr-a 10-a la un anume liceu trebuie sa am media mai mare sau egala cu ultima medie de la sfarsitul clasei a 9-a in respectivul an?
2)Ce diferente trebuie sa dau de la Filologie la Economic? Si in cazul in care nu trec aceste teste le pot da din nou?
3)Daca cunosc pe cineva din liceu pot alege sa fiu in acea clasa?

Răspuns Câştigător
| cristy9 a răspuns:

1.avand in vedere ca esti la filologie este putin mai greu deoarece tu ai pierdut un an in care alti au facut 2 materii specifice economicului(contabilitatea si organizare)-organizarea=practica si teorie a studiului in mediul afacerilor
2.contabilitate si organizare
3.nu poti, vei fi repartizat in clasa in care efectivul elevilor va fi cel mai mic
winking

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Trebuie sa ai media cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.
2.Vezi ce materii s-au facut in cl. a IX-a la economic si nu le-ai facut la filologie si la acelea trebuie sa dai diferente.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1) DA, media ta anuală/generală din clasa a 9-a trebuie să fie cel puţin egală cu ultima medie din acea clasă!

2) Diferenţele se dau la/din materia pe care NU ai studiat-o la vechiul liceu...
Vei da diferenţe şi la disciplinele de specialitate.

3) NU poţi alege clasa în care să fi repartizat!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......gic-se-ia/

Toate cele bune!