| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la facultate in anul 1, la buget si am ajuns la concluzia ca nu imi mai place si vreau sa ma retrag. Specialitatea facultatii nu mai imi ridica un interes si consider ca nu e ceva de viitor pentru mine. Mai mult de atat, nu m-am integrat in noul format de invatamant superior, eu am ramas nostalgic dupa liceu si scoala gimnaziala.Pot spune ca si colegii cat si profesorii nu sunt pe placul meu, plus ca as vrea sa incerc alte domenii, vreau sa fac o schimbare, sa nu stau toata viata intr-o lume in care nu ma regasesc.
Pe viitor as vrea sa incerc si alta facultate, stiu ca am pierdut un an la buget pe viitor.
In legatura cu retragerea dosarului, se poate face in orice perioada a anului? Dureaza mult procedura? Daca am o restanta se plateste cand imi retrag dosarul?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti renunta oricand la calitatea de student--- vei fi exmatriculat "la cerere" ceea ce inseamna ca te vei putea reinmatricula, tot "la cerere", cu recunoasterea creditelor de studii obtinute inainte de exmatriculare.
Banuiesc ca "plimbatul" hartiei de la decanat la rectorat nu va avea o durata mai mare de 1 luna.
Restantele nu se platesc, dar s-ar putea sa fii obligat sa platesti anul bugetat chiar daca ai parcurs doar un semestru. Dovada platii iti va permite sa candidezi pe locuri bugetate la alta facultate.

p.s. In viitor, ai o mai mare grije cu practica" turismului " in facultati! In orice domeniu, studiile de licenta sunt un fel de "introducere" in specialitate, mai ales primii doi ani de studii!

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu se platesti nimic daca nu ai fost la restanta respectiva si poti sa-l retragi oricand de la secretariat.Procedura consta in functie de facultatea respectiva, orisicum nu dureaza mult.