| Lupu_Eugen_1995 a întrebat:

Salut, sunt la liceu la stiinte sociale si vreau sa stiu daca am sanse sa ajung la o facultate in IT fara sa ma mut la mate-info.
Va rog, spuneti ce pot sa fac

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In ciclul superior al liceului(clasele 11 si 12), la profilul uman si specializarea stiinte sociale, matematica si fizica DISPAR din lista disciplinelor de studiu ---nici macar bacul nu-l vei da din matematica!
Deci, ori te transferi la profilul real, ori plateti meditatii la disciplinele care se studiaza la profilul real.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

S-au mai vazut cazuri in care persoane fara pregatire in mate fizica anterioara au terminat cu capul sus facultatea de IT. Dar sunt cazuri rare.

Problema este de fapt simpla: la it iti trebuie multa logica, si cu asta lucrezi. Nu ai ce face. Asa este domeniul.

In general logica se dezvolta prin exercitii matematice, algoritmi, etc.

In momentul in care vii mai visator de la stiinte umane, si dai de matematica s-ar putea (cu o mare probabilitate) sa nu faci fata, pentru ca insasi modul de abordare al problemei este diferut, iar in IT aceasta chestie se acutizeaza.

Asa ca una dintre marile probleme ar fi nu sa intrii... ci sa termini.

Ca sfat personal, muta-te la mate-fizica sau mate info si obisnuieste-te cu matematica si cu toate astea ca nu se vor schimba.

Repet, nu zic ca nu se poate, doar ca riscurile de a te impotmolii sunt mult mai mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata cat de multa analiza si algebra poti si Fizica. Acestea sunt materiile pentru examenul de admitere. Nu este imposibil ce vrei,...dar trebuie sa depui putina munca ( materie cenusie).

Bafta!

| Dintrebare a răspuns:

Probabilitatea sa reusesti sa intri si apoi sa faci fata la o facultate IT, dupa ce in liceu ai facut toate materiile reale de mantuiala, e minima inspre zero. Daca esti sigur ca vrei IT, muta-te cat mai repede la mate-info. Daca nu esti sigur, poti ramane la stiinte sociale, unde programa e mult mai relaxata si BACul va fi mult mai usor