| YukyTsukiyomi a întrebat:

Funda buna sunt intra 8 si anul viitor dau la liceu eu vreau sa merg la stiinte sociale dar am auzit ca nu prea faci mate si la un moment dat nu mai faci biologiesad vreau sa stiu care e mai bun profilul mate info sau stiinte sociale si ce optiuni am la facultati din ambele profile happy

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Copy/paste la un raspuns de al meu la o intrebare asemanatoare:
Profilele de uman te "limiteaza" atunci cand vrei sa iti alegi o facultate respectiv o meserie. Orizonturile se schimba de la an la an si nu ai de unde sa stii exact ce te vei face cand vei termina liceul. Mate-info e profilul care iti da cele mai multe optiuni pe viitor, sau cu alte cuvinte te poti face cam orice terminand acest profil. De exemplu daca esti la un profil de uman (filo, stiinte sociale), si la final cand termini liceul vrei sa faci facultatea de economie sau mai stiu eu ce, va fi foarte greu, pentru ca va trebui sa recuperezi toata matematica din liceu...si nu toti pot asta.

Tu stii cel mai bine la ceea ce esti mai buna si la ce nu. Tot ce pot sa iti spun este ca la mate-info materia de baza pe care trebuie sa o sti foarte bine si sa te chinui sa tii pasul cu ea, e matematicahappy Iar pentru profilele cu informatica intensiv pe langa matematica, trebuie sa tii bine pasul si cu informatica.
Si sa nu iti fie frica de ceea ce spun altii cum ca ar fi nu stiu cat de greu. Da, este mai greu decat la celelalte, si este ceva ce trebuie luat in calcul, dar crede-ma ca daca vrei, se poate.
Iar in ceea ce priveste tezele,pentru mate-info cu informatica intensiv e cam asa:
--doua teze din info pe semestru si se face media intre ele(desi unii profesori dau doar una, depinde de fiecare)
--teza la romana
--teza la matematica
--teza la alegere dintre biologie, chimie sau fizica

(Daca cumva esti cu engleza intensiv, vei avea 4 ore de engleza pe saptamana, si doar una sau doua de info. Iar in loc de doua teze din info pe semestru, vei da una la engleza.)

2 răspunsuri:
| NightCrowler a răspuns:

Deci ideea e urmatoarea: Mergi la profil de stiinte sociale si o sa ai medie mare fara prea mare stres iti garantez dar nu te poate ajuta la facultatile de medicina de exemplu, sau la facultatea de biologie-chimie pentru ca din clasa a 11-a nu mai faci matematica, fizica, biologie, chimie; in schimb poti merge la facultatea de drept, studii europene, relatii internationale. La mate-info e mai greu cu media din liceu pentru ca o sa fie mai muult de invatat si acelea sunt materii exacte. Deci alegi acum dupa ce vrei sa urmezi in continuarewinking

| maduu_1458 a răspuns:

Pai daca dai la stiinte sociale.da este adevarat faci mate mai putin...de exemplu eu sunt in clasa 9 la stiinte sociale si fac mate de 2 ori pe saptamana.Iar la facultati nu poti da decat la cele care nu se face mate( bineinteles se poate da doar daca poti recupera din urma si e cam greu) Eu am ales sa dau la stiinte sociale pentru ca nu ma prea pricep la mate...dar daca tu te pricepi la mate cred ca trebuie sa dai la mate info ( poti da la ce facultate vrei) Dar nu te lasa influentata de raspunsul meu. decizia iti apartine!:*