| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt la o scoala profesionala clasa a 9 a, profil electric, am dat examenul si vreau sa ma transfer la un liceu tehnologic profil electric, am media putin mai mare ca ultimul intrat, pot sa ma transfer? Din semestrul 2? Nu vreau sa astept un an!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera din sem.II, abia dupa cl. a IX-a, daca ai avut media de admitere in liceu si tot in cl. a IX-a.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 141.(1)Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu are logica, pot insista? Daca ma accepta liceul fara sa astept un an? Am media mai mare decat ultimul intrat

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca are logica sau nu asta este reglementarea acum si vorba aceea dura lex, sed lex, asa ca trebuie respectata de toti si liceul nu o sa accepte altfel.