| Floribvfj a întrebat:

Știu că poate este o prostie, dar mereu visez să mă duc și eu la etapa natională, la olimpiada de matematică. Când mă gândesc că toți colegii mă apreciază( majoritatea pentru teme, dar există și colegi sinceri) parcă mă simt prost. Anul acesta am luat locul 4 pe județ la matematică. Mă mai duc la geografie(unde m-am calificat anul trecut la natională)la istorie și la biologie.Mentionez că toate acestea sunt etape județene. Dar când stau și mă gândesc nu sunt așa de mare. Sunt alți copii care se califică în toți anii la mate. Chiar nu știu de ce mă laudă profesorii atât? Recunosc că am numai 10( nu am luat niciodată 9), răspund mereu, îmi ajut și colegii cu temele și le explic unde nu au înțeles etc. Dar pentru mine nu contează prea mult aceste lucruri. După părerea mea, nu te poți mândri doar cu o calificare la națională. Vreau să ajung și eu la olimpiada natională de mate. O să muncesc mult( chiar mi-am luat culegeri pentru cls. A VII-A pentru că vreau să învăț materia de anul viitor). Îmi puteți da niște sfaturi care m-ar ajuta să devin mai inteligent, mai agresiv( să tratez orice subiect la mate cu o,, sete" nemiloasă), și să pot să îmi îndeplinesc visul. Păcat pentru că m-am trezit cam târziu. După ce a avut loc olimpiada de matematică am început să lucrez întruna( bine și înainte lucram mult, dar nu 4 ore pe zi ca acum). Vreau niște sfaturi care să mă ajute să am un creier mai bun pentru că, în opinia mea, contează și ce IQ ai la mate, deoarece matematica este și de gândire.
Aștept cât mai multe răspunsuri! Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Sper să îți placă mai mult matematica în final decît obținerea unor diplome. Este un avantaj să fie bucurie în ceea ce faci.
IQ (există și EQ), note, sînt bune mai ales cita vreme te stimulează. Dar nu uita ca dragostea pentru ceea ce faci e combustibilul.
Succes!

| JustAGirl333 a răspuns:

Nu e așa wow la etapa națională la mate ( am fost anul trecut, dar era doar pentru cei de la sate ).