| Sterea_Adrian_1999 a întrebat:

Salut, tocmai ce am luat bacul și ma pregătesc de înscriere la facultatea de informatică Titu Maiorescu, cum se intră la această facultate?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Pana in 26 iulie se fac inscrierile la aceasta facultate. Actele necesare sunt:
- cerere de inscriere (vei primi de acolo si o vei completa)
- diploma de bacalaureat (original si copie legalizata)
- declaratie cum ca nu urmezi mai mult de doua studii de licenta
- certificat de nastere (original si copie legalizata)
- adeverinta medicala
- actul de identitate (original si copie legalizata)
- 3 fotografii (marime 3/4 - tip buletin)
- dovada achitarii taxei de inscriere
- Dosar plic (pe dosar vei scrie Numele, Initiala prenumelui tatalui, Prenumele, Facultatea si specializarea la care candidezi, adresa de e-mail, numarul de telefon)

Dupa ce te-ai inscris, in 30 iulie vei sustine un examen de tip grila (cu variante de raspuns) cu 20 de intrebari (fiecare intrebare are o singura varianta corecta). Media de admitere se face astlfel: (3*NotaExamenAdmitere + MedieBacalaureat)/4.

Mult succes la admitere!

| Sterea_Adrian_1999 explică (pentru AC4S4):

Multumesc, și în legătură cu examenul, ar trebui să invat ceva sau stiu ceva despre el?

| AC4S4 a răspuns (pentru Sterea_Adrian_1999):

Nu știu cât de greu este subiectul de admitere. Trebuie să înveți, nu poți să mergi nepregătit.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Doar unătoarele acte:
diploma de bacalaureat în copie certificată conform cu originalul (sau copie legalizată), însoțită de adeverința de student în care se precizează că actele de studii în original se află la dosarul studentului (în cazul candidaților care sunt studenți la o altă facultate);
diploma de licență în copie certificată conform cu originalul de secretariatul facultății (sau copie legalizată) (în cazul absolvenților altor facultăți);
adeverința de promovare a examenului de bacalaureat (în cazul candidaților care au promovat examenul de bacalaureat în sesiunile corespunzătoare anului școlar 2017-2018, cu obligația de a prezenta la secretariatul facultății diploma de bacalaureat în original și în copie certificată conform cu originalul de secretariatul facultății, sau copie legalizată, până la data de 30 septembrie 2018, dacă vor fi declarați admiși);
declarație pe proprie răspundere că nu urmează mai mult de două programe de studii de licență concomitent, indiferent de instituțiile de învățământ superior care le oferă (anexă la cererea de înscriere);
certificat de naștere, în original și copie certificată conform cu originalul (sau copie legalizată);
certificat de căsătorie, dacă este cazul, în original și copie certificată conform cu originalul (sau copie legalizată);
actul doveditor al divorțului, dacă este cazul, în original și copie certificată conform cu originalul (sau copie legalizată);
adeverință medicală eliberată de medicul școlar sau medicul de familie, din care să rezulte starea de sănătate a candidatului, precum și că nu suferă de boli contagioase, cu mențiunea apt pentru a urma studii universitare;
actul de identitate în original și copie certificată conform cu originalul (sau copie legalizată);
3 (trei) fotografii tip carte de identitate;
dovada achitării taxei de înscriere la concursul de admitere.
Dosar-plic pe care vor înscrie, cu majuscule, numele, inițiala/inițialele prenumelui / prenumelor tatălui (mamei, în cazul în care tatăl este necunoscut), denumirea facultății și a programului de studii pentru care candidează, precum și adresa de e-mail și numărul de telefon.

mai vezi ce e și aici, nu strică:
http://www.utm.ro/facultatea-de-informatica-2/admitere-2018/