| Wanker a întrebat:

Salut, Tocmai m-am gandit ce medie voi avea la matematica. Ce medie trebuie sa am daca notele mele sunt : 8, 7 si 5 in teza

Răspuns Câştigător
| GigiManivela a răspuns:

(8+7)/2 = 7.5
7.5 x 3 = 22.5
22.5 + 5 = 27.5
27.5 / 4 = 6.875

Pentru ca, prima oara a fost media de la oral. apoi s-a inmultit cu 3, s-a adunat teza si s-a impartit la 4. De ce? pentru ca teza reprezinta 25% din medie. Asadar, o sa ai media 7.

FUNDA?

5 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Deci aduni notele, fara teza, si le imparti la cate sunt, adica la 2.
8+7=15/2=7.5
Acum ca ai aflat media fara teza, inmultesti cu 3.
7.5X3=22.5
Acumi aduni rezultatul cu teza adica cu 5
27.5 si imparti la 4=6.80

| amPH a răspuns:

Cred ca o sa ai 20. Dar nu sunt sigur. Mai asteptam raspunsuri.

Mi-e mila de oamenii ca tine! Esti cumva drogat?

| Wanker explică (pentru amPH):

Medie 20 -_-

| Wanker explică (pentru amPH):

Nu, nu sunt, dar tocmai inainte sa dau teza, mi-a spart un coleg capul si am avut dureri de cap cand am dat teza

| xxMikaxx a răspuns:

Media ta va fi 6 deoarece 8+7+5=20:3=6