| Axel22 a întrebat:

Acum aproape o saptamana. mi-a zgariat unu masina cand a dat cu spatele (ambii eram in mers) doar ca el nu s-a asigurat cand a dat marsalier. Si am mers eu la politie (el nu a dorit sa vina cu mine sa dea declaratia) si l-am reclamat, politia a zis ca in 24 h daca nu se prezinta la sectie merg ei la el acasa. Si au mai zis ca ma suna a 2 a zi. Si eu am mers a 3 a zi la ei si i-am intrebat daca au fost ca de ce nu au sunat si mi-au zis ca nu au avut timp, si asta mi-au zis-o alaltaieri si nici acum nu mi-au dat nici o informatie. Respectivul care m-a zgariat l-am vazut eu la un mecanic ca s-a dus sa-si repare pagubele masinii (care normal tot el si le-a facut cand m-a zgariat) si politistii mi-au zis ca nu trebuie sa ma ingrijorez ca nu raman cu paguba, si respectivul care mi-a facut paguba nu mai e de vazut (adica eu nu l-am mai vazut, nu stiu unde dracu e ) si alaltaieri i-am intrebat de ce nu m-au sunat, si nici macar astazi nu s-au gandit sa ma sune. Ce sa fac ca vad ca eu o sa stau o luna dupa ei crying

5 răspunsuri:
| rap4us a răspuns:

Ce sa faci... Asa e in Romania. Si chiar daca ti-l gaseste nu ii face nimic. Zice ca nu are bani si scapa. Dupa cum ai povestit se pare ca tipul era cam speriat de politie si nu si-ar face aparitita pe acolo. Daca il vezi ii zici sa iti dea banii. Daca nu vrea cu frumosul il iei cu forta

| Axel22 explică (pentru rap4us):

Daca il iau cu forta ala suna la politie. Plus, am incercat sa ma inteleg cu el inainte sa iau legatura cu politstii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic lui i se va suspenda permisul pentru ca nu a declarat accidentul in 24 ore si va fi cautat de politie.

teoretic e pasibil si de dosar penal pentru ca si a reparat masina fara autorizatie.

partea mai proasta e ca daca masina e reparata e cam complicat la asigurari, poate chiar si pentru politie. ar fi bine sa ai um martor.

oricum tine te de politie, iti va solutiona cazul, chiar daca direaza ceva.

| Axel22 explică (pentru suntserios):

Am martor, au fost acolo vecini de ai lui si vecini de ai mei, toti martorii au vazut doar pozitia in care stateau masinile in timp ce discutam cu reclamatul. Se pun ca martori nu? Si vecinii lui au zis ca el este de vina pentru ca a iesit fara sa se asigure.

| k4Zy a răspuns:

Asa e, in ziua de astazi politie nu se prea ocupa cu asemenea lucruri doar daca exista victime intr-un accident, daca sunt mici zgarieturi pe ei ii cam doare la "patina"poate o sa ii dea respectivului o amenda pentru distrugere dar mai mult nush...cam greu poate dura f mult timp!