| dan201029 a întrebat:

Salut TPU, am 12 ani și vreau să dau examenul Cambridge la nivel C2! Cît mă costă, cum procedez că să mă înscriu, și cel MAI IMPORTANT POT SĂ-L DAU LA VÎRSTA ACEASTA?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nivelul C2 este cel mai inalt si presupune cunoasterea limbii la nivel universitar-academic, inclusiv limba de specialitate din cel putin o ramura tehnica.
La varsta de 12 ani nu ai cum sa ajungi la acest nivel, nici la limba materna (altii putini ajung la acest nivel la varsta de 40+ ani).

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 anisori nu are nici o relevanta si nu te ajuta cu nimic sa dai un asemenea examen pentru adulti!

| dullcat a răspuns:

Buna.Este cam imposibil sa fi ajuns la nivelul C2 pana la aceasta varsta.Acest nivel e specific nativilor de acolo.Ai trait acolo o perioada? Asta te poate ajuta, insa ai nevoie si de studiu mult pentru a invata regulile de gramatica si altele.Pentru nivel C2 trebuie sa stii toata engleza, sa inveti exact cum inveti limba romana. Nu este suficient sa stii doar la nivel conversational.

Acest examen se da de obicei de catre cei de la liceu, in functie de nivelul la care esti. De exemplu, cei la bilingv engleza pot da examenul in clasa a 11-a sau a 12-a, fiindca in decursul acestor ani au studiat destula teorie etc incat sa ajunga nivelul C1. Nu e neaparat sa fii la acest profil, multe licee isi inscriu si elevii de la mate info, stiinte reale, etc sa dea acest examen. Dar repet, nivelul este de obicei corelat cu varsta.Te poti inscrie probabil la cursuri de engleza speciale care te vor ajuta sa ajungi la nivelul B2, cel mult. Aici pe site arata nivelul B1 sau B2 este pentru clasele 5-8. https://support.cambridgeenglish.org/......ish-Exams-

Si eu am dat acest examen in clasa a 11-a. In prezent costurile sunt foarte mari, mai ales pentru nivelul proficiency, adica C2 (865 de lei).
Eu am platit acum multi ani 600 de lei pentru C1(advanced).

Ai aici un tabel cu costurile : https://www.britishcouncil.ro/en/cambridge-exams-discount

Cel mai bine este sa intrebi un profesor de engleza din scoala ta. Daca profesorul sau profesoara ta nu stie, te poate indruma sau pune in contact cu alti profesori care se ocupa de acest examen. Pe mine m-a inscris profesoara mea de engleza.Sunt mai multe sesiuni intr-un an si poti alege daca dai in orasul tau sau mergi in alt oras.Eu am dat la Iasi, de exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Avand intrebarea asta in istoric, are 15..deci minte sau e pentru altcineva intrebarea.
20 August 2022
Dau admitere la liceul de arte Dinu Lipatti Pitesti si am ca proba, ansamblu coral. Vreau o melodie, clasica in romana, nu porcarii. Nu prea am voce. Ceva mai barbatesc asa, cat sa fie de impresie

| dan201029 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Vezi ca liceul de arte are si clasele 5-8 eu am dat admitere (examenul de diferente ca sa aiba ce nota sa-mi treaca in catalog pe cls.5-a la materiile de specialitate:vioara, teorie muzicala, cor, etc.) pentru clasa a 6-a nu a 9-a.