| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani si urmează să susțin examenul de capacitate. Vreau sa ma duc pe filo bilingv intensiv engleza. Asta ma pasionează, imi place romana, imi place sa citesc carti. Am inteles ca trebuie sa dau un test ca sa intru la liceul dorit pe bilingv. Are cineva un model de test sau un link sa vad cat de greu e ca sa incep sa ma pregătesc de acum. Media la examen trebuie sa o am 8 ca sa pot intra unde imi doresc. Mă ajută mult si media din 5-8. Cei care ati intrat la bilingv engleza, cum este? E greu? Ce sfaturi aveti sa-mi dati dupa experienta voastră? Ideea e ca urăsc matematica si la engleza ma pricep plus ca vreau sa învăț Italiana si spaniola pentru că mi se pare foarte folositor si interesant sa stii mai multe limbi. Am inteles ca si latina e grea iar la scoala mea nu prea se face cine stie ce latina. Niste siteuri unde as putea sa repet ceva din latina ca sa ma duc la liceu cu ceva cunostinte in latina, sa nu-mi vina apoi greu. Si cred ca am sa incep sa fac meditatii la engleza, nu stiu sigur.

1 răspuns:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna... intr adevar, se da un examen si la engleza, daca te dcui pe bilingv. Nu este greu. Latina e foarte usoara, e mult de tocit. La mate nu ti face riji, e foarte usor pe filo.