| mafiotulnumberone a întrebat:

Am 14 ani, sunt in clasa a 8 a, si imi place domeniul IT, tehnologia. Programatul etc. Si m-a apuca de pe acum sa programez, sa invat lucruri noi, deoarece asta doresc sa ajung. Dar daca nu reuses sa iau media aia afurisita de admitere? Ce ma fac? adica daca nu iau media suficienta de admitere la profilul mate-info, esti si alta sansa sa devin programator daca nu aleg acest profil? La simulari am luat 6 la romana, si 6.50 la matematica, nu m-am pregatit deloc. Va rog ajutati-ma.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă nu reuşeşti să obţi media necesară, vei face clasa a 9-a la liceul unde vei fi repartizat şi te vei TRANSFERA la un liceu cu specializare de matematică-Informatică din clasa a 10-a happy
Evident, după aceea, la absolvirea liceului, vei face şi o facultate în domeniu...

Toate cele bune.

| GabrielStn a răspuns:

Pregateste-te bine pentru examene..si daca totusi nu reusesti sa intri, te poti muta, fie in toamna anului astuia, desi esti repartizat pe alt profil, fie dupa primul semestru al clasei a 9a. Te sfatuiesti sa mergi la acest profil, deoarece lucrezi cu mate, fizica, informatica, exact ceea ce iti va trebui la facultate + engleza, care se cere la orice facultate, iar admiterea de Automatica si Calculatoare este foarte grea.