| VladA19 a întrebat:

Am dubii cu privire la ce facultate ar trebui sa urmez, prima mea optiune a fost facultatea de arhitectura pentru ca sunt destul de talentat la desen si ma pasioneaza proiectarea cladirilor dar cativa prieteni mi-au spus ca e greu sa intri daca nu ai facut desen tehnic, asa ca m-am gandit sa incerc la facultatea de inginerie civila insa nu am fost prea atent la orele de fizica din liceu si nu cred ca m-as descurca. Intrebarea mea este ce anume din materie ar trebui sa recapitulez ca sa fac fata (acum intru in clasa a 12a).
Multumesc anticipat big grin

Răspuns Câştigător
| MILaurentiu999 a răspuns:

Salut! si eu trec in clasa a 12 si m-am interesat de universitatea tehnica de constructii din Bucuresti (presupun ca la ea te referi prin inginerie civila). Examenul leste la Fizica si matematica, la fizica este doar din mecanica, materia din clasa a 9, este destul de grea dar nu foarte multa fiind doar un capitol din toata fizica de liceu.Deci de recuperat nu este greu daca te ti o luna sau doua de ea si nici nu o sa-ti fie foarte greu la admitere deoarece se intra cu note oarecum mici, de exemplu anul asta a fost peste tot in universitate ultima nota 5 si ceva.Asadar daca ai cunostinte sa ei spre exemplu de un 7-8 la matematica in BAC si inveti la mecanica in jur de 2 luni eu zic ca poti sa iei un 6-7 ca sa intri la una din facultatile alea, cum ar fi cea de constructii civile.Eu iti sugerez un site, prepa.ro, de acolo invat eu fizica pentru bac, costa ca sa le vezi dar merita si este un pret destul de mic.

1 răspuns:
| Volsvagan70 a răspuns:

Fa ce te pasioneaza intotdeauna, mai intai intereseaza-te despre facultatea de arhitectura, incearca sa vezi daca poti intra, si daca intri, iti garantez ca din moment ce iti place desenul si proiectarea cladirilor, o sa-ti fie usor.