| Deriol a întrebat:

Am intrat la liceu la profilul mate-info, insa mi se pare totusi cam greu, nu zic ca nu ma descurc, dar sunt curios ce-as putea sa fac dupa ce termin liceul, deoarece parca nu ma vad lucrand in IT, cum ma sfatuieste toata lumea, iar acum nu stiu ce sa fac, sa continui sau sa ma mut la filo, sau merita sa fac acest profil?
Astept niste sfaturi.

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ramai aici, ai mai multe optiuni de facultate daca termini profilul asta decat daca faci filo. Nu e obligatoriu sa fii IT-ist daca faci mate info, dar o să cam ai de muncit la partea de info 4 ani. Daca poti sa duci, du profilul asta pana la capat, la sfarsit primesti si o calificare pe partea de IT, cat de cat stii ceva util, cand termini filo ce stii? Vreo limba straina-doua, dar cati altii stiu?

| angemon500 a răspuns:

Poti sa te faci inginer. Continua la mate-info

| Hemera a răspuns:

E strict alegerea ta ce vrei sa faci, dar poate te razgandesti. Pe de o parte e bine la mate-info pentru ca poti urma apoi orice facultate vrei, pe cand de la filo e mai greu.
Daca nu vrei sa faci ceva in domeniul IT si crezi ca nu faci fata eu zic sa ta transferi, dar e alegerea ta. Bafta happy

| Florin123345 a răspuns:

Filologie= cea mai mare prostie vrei sa fi translator? ce dracul daca poti dc nu ai continua? Si eu vreau sa intru la mate-info numai sa intru ca dupa ma descurc eu... deci nu renunta. Ce ai vrea sa te faci daca te duci la filologie?