| vladciubuc10 a întrebat:

Am luat 7, 90 la biologie si am facut contestatie azi.Ca sa imi schimbe nota am auzit ca trebuie sa mai iau cel putin 0, 50 puncte.Este adevarat?
Si ca sa mi-o scada,tot asa,trebuie sa iau cu 0, 50 mai putin?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, conform Ordinului ministerului privind bacalaureatul, citez:
"ART.73.(1) Pentru lucrările care au primit iniţial note cuprinse între 4, 50 - 4, 99, inclusiv notele de 4, 50 şi 4, 99, sau o notă cel puţin egală cu 9, 50, nota definitivă este nota acordată de către comisia de contestaţii.
  (2) Pentru lucrările care au primit iniţial, la comisia din centrul zonal de evaluare, alte note decât cele menţionate la aliniatul (1), nota definitivă este nota acordată de comisia judeţeană de contestaţii/a municipiului Bucureşti, dacă între nota iniţială şi nota acordată la contestaţii se constată o diferenţă de cel puţin 0, 50 puncte. Dacă diferenţa dintre cele două note este mai mică de 0, 50 puncte, nota definitivă este nota iniţială, acordată de comisia din centrul zonal de evaluare.
  (3) Nota definitivă, acordată în conformitate cu procedura menţionată la alin. (1) şi (2), nu mai poate fi modificată şi reprezintă nota obţinută de candidat la proba respectivă.
  (4) Comisiile de bacalaureat din centrele de examen operează în catalogul electronic schimbările care se impun după aflarea rezultatelor la contestaţii, recalculează, după caz, media generală de bacalaureat şi rectifică în mod corespunzător rezultatul examenului.
  (5) Rezultatele la contestaţii se comunică celor în drept prin afişare la avizierul centrului de examen, conform calendarului."

3 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Da, e adevarat. Asa e si la examenul de cls VIII, si la Bac. Deasemenea orice nota mai mare de 9, 5 se modifica indiferent de acest 0, 5. Oricum, nu e cazul tau happy Si da, tot 0, 5 trebuie sa fie si daca scade. Daca scade cu 0, 45 nu se pune, asta e partea buna happy

| MadagasHardwell a răspuns:

Daca iti da cel mult 7, 40 sau cel putin 8, 40 dupa contestatie ramane nota aia. daca iei intre 7, 40 si 8, 40 ramane 7, 90. Bafta!

| May2001 a răspuns:

Da. Este adevarat. Doar daca aveai intre 9.50-10 sau 4:50-5 iti modifica. Eu asa stiu. Succes!