| blacke a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Eu sunt mai slab la mate si nu stiu cum sa duc bisectoarea, inaltimea, mediatoarea, mediana, linia mijlocie intr-un triunghi. Adica nu stiu cum trag liniile alea si ce instrument geometric folosesc la fiecare... + nu stiu cum sa fac un unghi cu o masura anumita. Ofer funda pentru cel mai folositor raspuns.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Mergi la definiția fiecăruia dintre aceste elemente și îți vei rezolva singur problema.
Vezi chiar pe Google.

| corolav a răspuns:

Tastează pe Google „ Construcția bisectoarei unui unghi" și vei afla răspunsul.
La fel și pentru celelalte elemente care te interesează.

| Adry05 a răspuns:

Mai bine vorbesti cu profa ta de matematica in particular si o rogi sa-ti mai explice o data. N-ai cum sa intelegi din niste poze de pe net si explicatii date asa.

| AirănMeidăn a răspuns:

cauti definitia fiecareia, eventual o mai intrebi pe profa
de folosit folosesti liniarul in mare parte sau echerul