| Damian412346 a întrebat:

am nevoie de un raspuns urgent, vreau sa ma transfer de la un liceu la altul' si nu am idee ce motiv as putea baga pe aceea cerere, am nevoie de un motiv destul de bun avand in vedere ca daca nu voi fii acceptat imi voi face probleme cu profesorii de la liceul la care sunt acum, aveti idei de motive? De asemenea am nevoie de un motiv care sa nu necesite acte pentru demonstrarea acestuia, gen pentru probleme de sanatate am nevoie de dovezii.

3 răspunsuri:
| abcddcba a răspuns:

Poti spune ca nu prea te intelegi bine cu elevii acelui liceu si ca iesit luat in deradere, asa ca te-ai gandit sa te muti intr-un liceu unde consideri ca colectivul este mult mai ok fata de unde esti tu acum. Mie mi-a reusit big grin

| Bizon95 a răspuns (pentru abcddcba):

Da, foarte buna ideea, chiar poate sa mearga pana la:
esti bullyed in draci (cauta cuvantul pe internet, in sfarsit conceptul ajunge si in rrominica, se refera la o serie de evenimente de gen esti batut, umilit, ti se fura mancarea/banii de mancare, esti hartuit zilnic, ESTI TINUT IN TEROARE TOT TIMPUL CAT ESTI LA SCOALA)
eventual sugerezi ca daca nu te lasa sa te muti o sa inregistrezi si o sa te duci la politie dupa care tot liceul o sa aiba de suferit

| Diagn a răspuns:

Nu prea ai nevoie de un motiv bun, părerea mea. Vorbesc din experiența... Poate trebuie un motiv întemeiat doar dacă liceul la care vrei sa te transferi este unul recunoscut, bun.
Eu când m-am transferat am folosit motivul de probleme personale? nu te pune nimeni sa dai detalii.