| anonim_4396 a întrebat:

Am vrut sa ma transfer de la un liceul la altul si am cautat pe net ce sa scriu la motive ca sa ma accepte, si in final am scris motive obiective, a durat foarte mult pana s-a facut consiliul si am ajuns in ultimele zile, mai am ziua de azi si maine ca de luni incepe scoala, si m-a refuzat pe motiv ca acest motiv nu este bun sau ceva de genu, adica poate sa faca asa ceva? ce trebuie sa fac? m-am dus la liceul unde vreau sa ma transfer si a zis directoarea ca fiecare liceu cu regulile lor. Ce mai pot sa fac avand in vedere ca mai am doar ziua de azi si maine?

(cine stie, poate intentionat au amanat consiliul pana acum)
cererea de transfer am facut-o pe 26.07. 2016, si mi-a fost raspunsa pe 7.9. 2016)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul de transfer nu este obligat sa-ti aprobe transferul, decat in anumite situatii obiective, cum ar fi schimbarea de domiciliu, imposibilitatea medicala de a continua studiile la actualul liceu, in cazul gemenilor, etc.
Si n-au amanat nici un CA, acesta s-a tinut normal, la inceputul acestei luni, avand in vedere ca cei din CA au fost in concediu in lunile iulie-august.
Te-ai putea adresa ISJ, dar nu cred ca ai sanse de reusita, daca n-ai un motiv intemeiat.
Si "motive obiective" nu este un motiv, trebuia sa scrii concret in ce constau acele motive.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca Consiliul de administratie al scolii la care doresti sa te transferi nu ti-a aprobat cererea, in acest moment, nu mai poti face nimic.
O cerere de transfer se aproba sau se respinge in functie de :
1. prevederile Regulamentului de organizare si Functionare a Unitatilor de Invatamant Preuniversitar(ROFUIP :http://www.avramiancucluj.ro/materiale/info_utile_noutati/transferuri.pdf)
2. prevederile Regulamentului intern al scolii care te primeste

| neutrino a răspuns:

Daca tu indeplinesti conditiile legale, atunci nimeni nu se poate opune transferului tau.