| Serqet a întrebat:

Am nevoie urgent de un experiment de fizica pentru maine, pe care v-a trebuii sa il prezint in fata clasei! I don't want to see
Mentionez ca sunt in clasa a Vll-a, si suntem la capitolul "Fenomene Optice". Multumesc!

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Dupa parerea mea, un experiment foarte simplu si care nu necesita aparatura sofisticata ar fi sa iei un pahar cu apa in care sa introduci o lingurita. Daca vei privi cu atentie, vei vedea ca lingurita pare franta la suprafata de separare dintre apa si aer. Explicatia se datoreaza fenomenului de refractie a luminii.
Un alt experiment ar consta in introducerea in apa dintr-un pahar a unui corp mai greu decat apa. De exemplu, o moneda. Tot datorita refractiei luminii, vei observa corpul mai apropiat de suprafata de separare dintre apa si aer decat este in mod real; cu alte cuvinte, vei vedea corpul mai sus decat este pozitia lui in realitate.
Sper ca te-am putut ajuta. Bafta!
Evident, poti apela si la experimente mai complexe.

| Serqet explică (pentru aladinbeci):

Multumesc mult pentru raspuns!
Apreciez ca te-ai oferit sa scrii totusi un raspuns, nu ca altii, si de aceea ai funda!

3 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Iti multumesc pentru funda. Si eu apreciez, mai mult decat funda, ca stii sa multumesti atunci cand cineva incearca sa te ajute. Nu toti userii fac asta. Aceasta dovedeste faptul ca esti o persoana binecrescuta si cu mult bun simt. Imi pare rau ca n-am putut sa te ajut mai mult. Si apropo, felicitari pentru avatar: pisicul e superb. Bafta!

| Serqet explică (pentru aladinbeci):

Multumesc mult pentru toate aprecierile, iar funda o meriti din plin!