| ZapadaDinCartierrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr a întrebat:

As vrea sa fac acest experiment pentru ora de fizica. http://www.trilulilu.ro/fizica-optica-chiar-trebuie-ince rcat? b, dar trebuie sa explic ce se intampla. Eu nu prea stiu pentru ca profesoara nu ne-a predat lectia,vrea sa ne dam seama singuri din experimentele pe care le facem. Nu va cer sa imi faceti tema, cer doar putin ajutor.Sunt clasa a IV-a si suntem la capitolul fenomene optice. Multumesc anticipat. :)

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

În acest exemplu se observă schimbarea direcției de propagare a undei de lumină care trece prin 3 medii de propagare. Prima dată este arătat cum se formează imaginea la trecerea undei de lumină prin sticla paharului și după prin trecerea, în plus, prin alt mediu, al apei.
Mie mi se pare extrem de curios cum în clasa a 4-a faceți lucruri pe care eu țin minte că le-am făcut la liceu. Poți reprezenta printr-un desen cum se refractă unda luminoasă prin aceste medii, dar nu este extrem de simplu. Eu ți-am dat un punct de plecare, dar pentru a arăta cum se realizează acest lucru e nevoie de o reprezentare. Nu prea le am cu optica dar trebuie să ai probleme la cap să îl pui pe un copil de a 4-a să facă aceste lucruri.

| ZapadaDinCartierrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr explică (pentru T0T):

Multumesc mult. happy

| ZapadaDinCartierrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr explică (pentru T0T):

Multumesc mult. happy Oops...Greseala de tipar. Voiam sa scriu clasa a VI-a, scuze. laughing

| T0T a răspuns (pentru ZapadaDinCartierrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr):

Ah, atunci e altceva. Tu explică chestia asta. Dacă nu ți-a predat lecția este logic că nu ai cum să dai o explicație completă și profesoara ta ar trebui să înțeleagă.

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

De ce atunci cand este paharul gol imaginea apare corect si de ce apare inversata cand are apa in el?
Datorita refractiei.
paharul gol are indicele de refractie mult mai mic decat cel plin.

fiind un corp cilindric, paharul formeaza o lentila convexa.
de exemplu o linie cu doua puncte EstVest v-a apare VestEst. in cazul cilindrului imaginea e inversata doar pe verticala

aceeasi chestie si in cazul unei sfere. cu diferenta ca imaginea este invesata
si pe verticala si pe orizontala.
astfel o imagine cu 2 linii Est Vest si Nord Sud vor fi Vest Est Sud Nord.