| AlinAln627272 a întrebat:

Am niste probleme la scoala, si va cer parerea cu ce ar trebui sa fac. Sunt clasa a 12, si pana in semestrul al doilea al clasei a 11 am fost un elev "model". După s-au schimbat lucrurile, mi-am dat seama ca vreau sa ma distrez bla bla si ca unele ore sunt chiar nefolositoare la scoala. Recunosc, au mai aparut si note de 3, 4, puse pe bună dreptate dar au fost puține, și în mare parte chiar am note ok spre bune ( 7, 8 9 10) dar problema este ca am inceput sa absentez. Din clasa a 12 m-a mutat de dimineata, si eu dormeam înainte până la 11 12 dupa amiaza, si imi este foarte greu sa ma trezesc dimineata sa ajung la primele ore. Din cauza absențelor profesorii s au luat de mine si au început să imi caute nod în papură din orice, sa ma asculte fara motiv si cu toate ca învățăm si le dădeam peste nas, câteodată nu puteam sa evit un 4. Ideea este ca nu stiu ce sa fac, nu mi se pare corect ca din cauza absențelor sa fii ascultat tot timpul si sa ti se dea o notă mai proasta pe nedrept( au fost dați în care stiam de cel putin 7 8 si mi-a dat 5) dar nu m-a interesat asa tare, i-am lăsat în voia lor. Dar deja incepe sa exagereze, si e frustrant sa vezi ca te chinui degeaba si profesorii sa se tot ia de tine si sa-ti spuna ca ai devenit un golan, și nu mi se pare ok sa iau note mai mici decat merit pentru că absentez si fumez si alte chestii pe care nu ar trebui sa ii privească pe ei. Ce as putea face?
Mersi.

Răspuns Câştigător
| IoanTPU a răspuns:

Doamne ajută! Eu o să iți spun frate! Frate tu trebuie să vezi dacă anturajele in care te-ai bagat iti ajuta la ceva( in viitor cel putin). Daca vezi ca te-au adus in pragul acesta al indiferentei fata de scoala, trebuie sa te gandesti mai bine. Indiferenta fata de scoala este indiferenta fata de propriul viitor.
Daca anturajul iti da o placere, asta nu inseamna ca tu esti fericit! Fericirea este atunci cand te straduiesti putin pana ajungi sa iti indeplinesti scopul! De exemplu daca nu ai invata la BAC si ai copia totul si ai lua nota mare tu nu ai nicio bucurie pentru ca stii ca nu este meritul tau! Atat am avut de spus!
Asadar frate, mai gandeste-te odata ce vrei de la viata ta! Iarta-ma te rog! happy

2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Alin draga tu tine-te de treaba si nu mai absenta. Poti avea media la purtare scazuta din cauza absentelor.
Culca-te mai devreme, preferabil la orele 22 si trezeste-te la timp.
Isi vor schimba atitudinea si profesorii daca vor vedea ca ti-ai revenit.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, absentatul de la scoala ii priveste direct pe profesori, ca nu-i normal si nici legal sa faci absente nemotivate la ore.
Nici fumatul in scoala nu-i legal!
Ai grija ca, s-ar putea sa nu intrii in BAC daca ai peste 50 de absente nemotivate si poti fii exmatriculat.
Oricum, la 10 absente se scade 1 punct la purtare.
Situatia ta nu-i una prea placuta si se pare ca partial esti in cunostinta de cauza, partial este in deriva.
Nu-i nimic, o sa-ti revii tu cand vei fii in prag de corijenta, sau de exmatriculare, daca nu-ti revii acum, ca sa ai timp sa redresezi complet situatia scolara.