| Razvan_Catalin_1997 a întrebat:

am o intrebare, ce sa aleg profesionala sau liceu iar care e diferenta dintre ele? De ce multi aleg liceu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce vrei tu, respectiv sa fii calificat si sa lucrezi intr-o meserie sau sa urmezi, imediat dupa liceu, o scoala postliceala sau o facultate.
Si dupa profesionala poti sa urmezi ciclul superior al liceului, la seral sau cu frecventa redusa, chiar in timp ce lucrezi si apoi sa urmezi o facultate. De altfel asa am facut si eu.
Multi aleg liceul fiindca vor sa urmeze studii superioare, unii vor o diploma iar unora nu le prea place sa munceasca.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Liceul si bac-ul iti trebuie ca sa dai mai departe, la facultate, sau la orice scoala postliceala. Iar profesionala te invata o meserie. Tie iti recomand scoala profesionala.