| Nujjjjjjjjghf a întrebat:

Am o intrebare ce va va rastralmaci mintile.
Se zicea ca atomul este cel mai mic. Apoi a venit protonul electronul. in fine...si pana la urma toti oamenii ajung la o concluzie:
Quark-ul e cel mai mic fiindca...
Neutrino e cel mai mic fiindca...
Care este cea mai mica particula cunoscuta de om, de toate vietatile, va rog documentati-va si spuneti-mi caci este ceva serios.
VREAU SA FITI sinceri si dau FUNDA + VOT celui ce imi va spune.
Depinde de voi cat de curiosi sunteti si nu puneti intrebari random gen: Cucu ciuca.
Multumesc anticipat

9 răspunsuri:
| Nujjjjjjjjghf explică:

Cauta deci pe internet si uitate oriunde vrei ca QUARKUL este CU MULT SI CU MULT MAI MIC DECAT UN ATOM, DE ASEMENEA SI UN NEUTRINO>
NU vreau sa-mi spui ce e ala atom, ca stiu.Si poate ma insel dar mi se pare ca le iei de pe wikipedia, sau alte site-uri.
hm.

| InutzZa a răspuns (pentru Nujjjjjjjjghf):

Nu sunt de pe wikipedia si tu ai spus ca noi nu am aflat inca e contine atomul, deci eu ti-am scris mai sus din ce e atomul si pana la urma din ce raspuns mi-ai dat crede-ma ca nu am mai inteles intrebarea cum trebuie.

| Nujjjjjjjjghf explică (pentru InutzZa):

Citeste intrebarea principala si gata.Care-i mai mic QUARKUL sau NEUTRINO?
Atat intreb.

| beneamin a răspuns:

Atomul este cea mai mica particula dintr-o substanta care nu mai poate fi divizata prin procedee chimice obisnuite. Pentru a fi divizat inca nu s-a gasit submultipli

| Nujjjjjjjjghf explică (pentru beneamin):

Si nu inteleg de ce ati luat acelasi comentariu.
FAIL! LA AMANDOI!

| InutzZa a răspuns:

Atomul este cea mai mica particula dintr-o substanta care nu mai poate fi divizata prin
procedee chimice obisnuite.

| Nujjjjjjjjghf explică (pentru InutzZa):

Din pacate nu ati aflat inca ce se afla in atom.

| InutzZa a răspuns:

Atomul este format din:
-nucleu-partea centrala, care contine doua tipuri de particule
• Protoni-p+
-particule cu sarcina pozitiva;
• Neutroni-n0
-particule fara sarcina.
-invelis electronic-partea externa a atomului, care contine particule numite
• Electroni-e-
-particule cu sarcina negativa.

| InutzZa a răspuns:

Atomul este format din:
-nucleu-partea centrala, care contine doua tipuri de particule
-Protoni-p+
-particule cu sarcina pozitiva;
- Neutroni-n0
-particule fara sarcina.
-invelis electronic-partea externa a atomului, care contine particule numite
-Electroni-e-
-particule cu sarcina negativa.