| ȚigariExpirate a întrebat:

Am o intrebare. Prietena mea urmeaza ca anul viitor sa dea Bac-ul si nu prea are note bune, ii tot spun sa inceapa sa invete si vreau sa o ajut dar mereu spune ca nu se simte in stare sa il ia si crede ca chiar daca incepe sa invete tot nu are sanse.
Stie cineva cum as putea sa o ambitionez si sa ii dau incredere in ea?
Sa o motivez printr-un fel.

Răspuns Apreciat de Editori
| MagicOneT a răspuns:

Motivatia ar trebui sa vina de la ea, sa puna in balanta ce beneficii are "cu bac" si "fara bac". Examenul nu este imposibil de luat, trebuie putin studiu in decursul unui an; bine ar fi sa nu lase totul pe final, materia este multa.

Recomand sa NU incerce sa copieze cum s-a recomandat pe aici, este riscant, mai ales ca se interzice sustinerea examenului in viitoarele sesiuni.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Arata-i idioti cu bacul luat. Oricine poate sa il ia cu putin interes, ceva noroc, si un pic de copiat.winking

| supadeceapa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dacă nu o duce capul să scoată un 5 fără să se streseze, crezi că o duce capul să copieze fără să o prindă? laughing O prinde = i se interzice să dea examenele 3 sesiuni și o să plătească următoarele înscrieri, nu o să-i mai ardă peste 2 ani nici cât îi arde acum. Trebuie să fii petardă rău să copiezi la așa examen

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru supadeceapa):

Hai mai, sa fim seriosi. Depinde de judet/liceu, insa cand am dat eu in 1999 s-a copiat cu cartile pe banca. La oral a picat unul singur din tot liceul.

| supadeceapa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

În 1999 nu erau camere și nu ți se atrăgea atenția la fiecare mișcare pe care o făceai. La mine au pus o cameră web pe un scaun, în fața clasei, să o simțim cum ne urmărește laughing.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru supadeceapa):

Miscare? Ce miscare, ca toti erau mina in mina! Sa iti zic o singura faza - la proba de specialitate, care era la mine informatica si la aia de mate-fizica fizica, a venit presedintele comisiei in clasa, citamai proful universitar din Iasi (eu eram undeva mult mai in sud la liceu), si a prins o tipa de la mate-fizica cu manualul in brate. I-a luat manualul si a plecat. Asta a fost tot. big grin

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Întreab-o, ea nu vrea să facă nimic cu viața ei? N-are nevoie de un bac orice ar face? Nu cred că e visul ei să fie vânzătoare sau femeie de serviciu. Sau deja s-a apucat unghii cu gel măcar? E un examen ușor, e de ajuns să fii prezent la ore, prinzi din clasă și scoți notă de trecere lejer. Trist că nu are ambiții, aspirații, nici măcar din astea de bază, să termini un amărât de liceu...

| Yuoia a răspuns:

Esti baiat? Nu-i mai ocupa si tu tot timpul. Lasa-i timp sa invete.

| SabyMiha08 a răspuns:

Buna, sfatul meu este urmatorul sa incerci sa stai langa ea cand ai timp cate 2 ore pe zi si sa o ajuti sa inveti, iar tu sa o motivezi spunandu-i ca invata pentru ea si ca daca vrea un viitor bun pentru ea si copilul ei pe care il va avea in viitor sa inceapa sa invete ca altfel nu va rezolva nimic daca se va demoraliza intr-una si chestii de genu. In momentul de fata ea este intr-un fel de depresie, dar incearca sa o ajuti sa-si revina si sa fie inapoi cu picioarele pe pamant cum s-ar spune ca nu stie ce poate sa i se ofere in viitor, sa nu rateze sansa de a da bacu pentru ca orice persoana daca vrea poate sa ajunga cineva in viata doar ca trebuie sa aiba ambitie. Nu te certa cu ea pe tema aceasta si daca nu vrea sa inteleaga de la tine aceste lucruri,, las-o sa vada pe pielea ei cat de greu va fi.