| WeeDucation a întrebat:

Am o mare problema. Colegii mei de clasa se iau de mine mereu. Ma injura,imi dau cu palmele in cap,fac misto de mine. Nu stiu ce sa le mai fac. De batut,nu vreau sa ma bat cu ei. Altfel as risca sa aiba tata si unchiul meu probleme la serviciu. Tata este jandarm,iar unchiul meu comisar la politie. Intrebarea mea este,as putea sa ii dau in judecate pe cei doi colegi? Adica nu eu,parintii mei. Ar putea? Si daca se poate, ce li se intampla? Dau FUNDAAAA!

Răspuns Câştigător
| Scurtu_Catalin_1969 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu diriginta(invatatoarea) si parintii urgent.Se va rezolva cu siguranta te asigur.Mult succes la invatatura iti doresc, Catalin.

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu poti sa ii dai in judecata, personale sub 14 ani nu raspund penal.
Nu te bate cu ei, adreseaza-te dirigintei cat mai repede, daca ea nu face nimic du-te la director. Daca nu se rezolva, vorbeste cu parintii sa vina la scoala, sau in ultima instanta sa te mute in alta clasa sau chiar scoala. Nu trebuie sa accepti un astfel de comportament.
Totusi cea mai buna metoda e sa ii ignori. De obicei agresorii astia se polotesc cand vad ca nu sunt bagati in seama si nu te afecteaza comportamentul lor. Daca ii ignorni o saptamana doua, nici macar ciao sa nu le zici, nici macar sa nu te uiti la ei, si nu se calmeaza atunci vorbeste cu adultii.

| WeeDucation explică (pentru BiuL):

Nu am 14 ani. Sunt in clasa a 10-a la un liceu teoretic. Au 16 ani. Am incercat i cu parintii, sa vina la scoala, dar tot nu se potelesc.

| Awesom a răspuns:

Nu rezolvi nimic cu diriginta, sa stii du-te la director si spune-i problema ta. Daca nu se rezolva, aduna-te cu niste prieteni si sa le dai bataie.