| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, am o problema, cu părinți, eu sunt foarte răcit, ma doare in gât, capul, imi este foarte înfundat nasul, curge, si din cand in cand imi vine sa vomit, ni si ei ma trimit la școala, așa cum îs acum, si la mine in clasa e un frig de ii mai cald afara decât in clasa, ce as putea face cu părinți, eu le zic ca nu ma simt bine, dar eu tot sa ma duc la școala… (precizez ca anul asta nu am nici evaluare naționala nici bac)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si acela va decide daca iti da scutire medicala sau nu, dupa consultatie bieninteles.

| dannyel86 a răspuns:

Parintii tai ar trebui sa ia in considerare o vizita la medic, pentru a confirma cat de grav te afecteaza raceala. Ar trebui sa stai acasa, cu atat mai mult cu cat tu intri bolnav intr-o colectivitate si exista riscul de a imbolnavi si pe altii din scoala.
Discuta cu dirigintele clasei despre problema ta si astfel poate obliga parintii sa te tina la domiciliu pana te faci bine.

| mont a răspuns:

Ar trebui sa mergi sa faci un test covid, nu este exclus sa ai.

| Strwberrs a răspuns:

Intrebarea pe care trebuie sa le-o adresezi este "Va pasa de mine? Sa nu ziceti ca da. Caci daca vă păsa, nu ma mai trimiteati acolo cu tot ce am in perioada aceasta".