| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema... si anume profilul la care invat. Ca sa intelegeti mai bine: Eu sunt la mate-info intensiv info clasa a X-a, m-a incantat ideea ca as devini programator cand voi fi mare, intrucat asta era visul meu de cand eram mic copil - problema este ca nu-s prea bun la matematica, la informatica ma mai descruc, facand programele cu mai mult interes decat exercitiile de la mate; inca o materie la care nu stralucesc e fizica care nu-mi place de nici-o culoare si fac deja trei ore pe saptamana ceea ce evident ma nemultumeste.

In schimb stralucesc la materile umaniste cum sunt romana, istoria, geografia. La logica si psihologie nu pot spune acelasi lucru deoarece nu m-au pasionat... ba uneori nu explica bine profesorul de te uiti la el ca vitelu la poarta noua, ba alt profesor care-ti preda ora de ora pagini intregi si-ti taie parca tot cheful de-a invata.

Si ma tot gandeam ca atunci cand o fi vremea sa dau bacul, as da-o in bara rau de tot... la romana nu cred ca as avea probleme, la informatica as fi in stare, cred, sa iau un sapte dar urmeaza matematica care nu ma incanta pe mine deloc si la care cred ca as pica.
Si ma gandeam ca as putea sa ma mut la stiinte sociale unde din cate stiu dau bacul la romana, istorie (sau geografie), una din materile specifice profilului (daca ma transfer as alege materia ce se preda in a XI-a - economia sau a XII-a - filosofia) si o limba straina (in cazul meu engleza pe care o inteleg destul de bine).

Insa de mutat simt ca nu ma pot muta, cel putin nu anul asta. I-am promis profesorului meu de istorie ca particip la olimpiada de istorie si ca "vom da lovitura"... si nu vreau sa nu ma tin de promisiune si sa-l las fara (sa-mi fie scuzata lipsa de modestie) favoritul sau. Si mai sunt doi-trei profesori carora ma simt indatorat intrucat m-au ajutat foarte mult si mi-au dat incredere in mine si nu mi-ar placea sa plec de sub aripa lor sad

Stiu ca plecand de la mate-info dau dovada de lasitate pentru ca fug practic de obstacole ceea ce nu ar face un om ce merita sa-si indeplineasca visul.
Daca ma duc la stiinte sociale, dupa ce termin, iau bacul, ce-ar trebui sa fac? E plina tara de avocati si contabili... nu vreau sa fiu eu unul in plus.

Ce ma sfatuiti sa fac? Nu vreau sa fiu unul dintre cei ce vor pica bacul, dar nu vreau sa fiu nici un inutil cu diploma.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fa un efort si invata matematica, fa pregatire in particular ...fizica e cam irelevanta in contextul unei cariere de programator.

| cristimihailov a răspuns:

Pune naiba mana si invata. Asa cum ai invatat si alte prostii, o sa inveti si astea.

Se cheama cultura generala, si in timp o sa iti prinda chiar foarte bine.

Cand erai mic nu intelegeai de ce faceai bastonase pe caietele de clasa 1. Apoi cu timpul ai inceput sa intelegi ca de fapt faceai ca sa exersezi literele.

Acelasi lucru ti se intampla si acum. Nu o sa mai ai prea curand alt timp in viata sa inveti ceea ce inveti acum.

Ti se deschid ochii cu tot felul de chestii din fiecare directie.

Fa si tu la fel, apuca-te odata de invatat. Nu mai ai decat cativa ani si trece.

Cum au reusit altii sa faca asta si sa isi urmareasca visul, tu de ce esti incapabil sa o faci?