| LIIIIILIIIIII a întrebat:

Salut TPU; Am o tema de analizat niste verbe la diateza activa. Dar nu recunosc diateza activa.Cine mi le identifica ca de analizat stiu. Enuturile:
Atunci de ce-ai revenit?
Sa vad daca mai existi si daca mai pazesti locul.
Zau, domnule? Nu esti cumva din Buzau?
Ai ghicit.De pe-acolo.
Stiam eu! Numai astia n-au pace pana nu trec de cel putin doua ori prin acelasi loc.Acum te-ai linistit?
Nu sunt sigur
Si-ai sa mai vii pe-aici?
S-ar putea. Dar numai daca am uitat ceva.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Verbul are TREI diateze: activă, pasivă şi reflexivă.
În cazul diatezei active : acţiunea este făcută de subiectul gramatical ( altcineva o suportă)
Am luat stiloul şi am în ceput să scriu.
Diateza pasivă...Subiectul gramatical suferă acţiunea făcută de altcineva.
Prizonierii au fost legaţi şi duşi într-o celulă.
Diateza reflexivă...
Practic subiectul face acţiunea şi tot el o suferă-
Ma gîndesc să-ţi scriu.
După leşin, cel bătut şi-a revenit cu greu în simţiri.
Bunicul îşi dădu pălăria pe ceafă şi apoi zise...
Analizînd aceste exemple, încearcă singur să faci analiza verbelor din textul tău.

2 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

In atentia elevilor/studentilor: Nu acceptam intrebari prin intermediul carora incercati sa va rezolvati temele pentru acasa sau temele de vacanta. Cei care nu vor respecta acest aspect risca sa fie sanctionati prin stergerea/ suspendarea contului. (De ce procedam astfel | Mai multe informatii despre ce se accepta si ce nu pe TPU)
P.S diateza activă este verbul care e simplu, nu are îmi, se în faţa lui nici verbul a fii.

Răspuns utilizator avertizat