| Stefan_Cristian_1971 a întrebat:

Am și eu o întrebare, dacă am media 10 pe primul semestru, la un Opțional, iar pe al doilea semestru am situație neîncheiată, rămân corigent? Ce se poate intampla? Rog seriozitate, dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai ai timp sa-ti incheie situatia pana la sfarsitul anului scolar, asa ca vorbeste cu profesorul sa te asculte. Daca ramai cu situatia neincheiata vei fi declarat amanat si va trebui sa sustii un examen pentru incheierea situatiei, examen ce se sustine inaintea sesiunii de corigente, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 128.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a)au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective;
b)au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de minister;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
e)nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus, neimputabile personalului didactic de predare.
  ART. 129.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi încheie situaţia şcolară în primele patru săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării.
(3)Încheierea situaţiei şcolare a elevilor amânaţi pe semestrul al doilea, a celor declaraţi amânaţi pe semestrul I care nu şi-au încheiat situaţia şcolară conform prevederilor alin. (1) şi (2) sau a celor amânaţi anual se face înaintea sesiunii de corigenţe, într-o perioadă stabilită de consiliul de administraţie. Elevii amânaţi, care nu promovează la una sau două discipline/module de studiu în sesiunea de examene de încheiere a situaţiei şcolare a elevilor amânaţi, se pot prezenta la sesiunea de examene de corigenţe."

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vei fi declarat amanat pe semestrul al doilea si vei avea posibilitatea de a-ti incheia situatia inaintea sesiunii de corigente, intr-o perioada stabilita de consilul de administratie al scolii. Numai in cazul in care nu vei promova examenul de incheiere a situatiei scolare la respectiva disciplina vei declarat corigent (la acea disciplina) si, ca urmare, te vei putea prezenta la sesiunea de corigente. Vezi confirmarea celor spuse mai sus la punctul 39 din link : http://www.slimm.ro/......3.2018.pdf

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu dirigintele tau si vezi de ce nu ti se incheie situatia.

| Stefan_Cristian_1971 explică (pentru Violleta2022):

N-am fost la nici o ora de pe sem II. de-aia.