| gIiiIolil a întrebat:

Dupa cum bine stiti, impartasania la romani se face cu paine si vin, dar mai acum o saptamana am intrat intr-o biserica catolica si am vazut ca ei se impartasesc cu niste discuri mici si albe, pe care preotul ti le da si tu le mananci. Cce sunt, cum se numesc, din ce sunt facute?

Răspuns Câştigător
| Petricka a răspuns:

Acele "discuri mici si albe" sunt facute din faina si apa de obicei si se numeste Euharistie.In unele locuri, preotul scufunda Euharistia in vin, si dupa "ti le da si tu le mananci", dar in cele mai multe locuri au abandonat aceasta traditie, fiindca nu e prea sanatos procedeul de "scufundare". Sper ca te-am ajutat.

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu la români ( pentru că există români de diferite confesiuni ), deci te referi la Biserica Ortodoxă şi la cea Catolică.
" Dar, vedeti, Hristos a lasat acest mod de a se uni cu oamenii sub forma painii si a vinului. Si El a zis asa: "Luati, mancati, acesta este Trupul Meu" (Matei 26, 26), nu a zis ca acea paine simbolizeaza trupul Sau sau ca El e prezent spiritual in acea paine etc. A zis foarte direct si foarte clar pentru toata lumea: "Acesta este Trupul Meu" si "Acesta este Sangele Meu" (26, 28). Nu-ti mai pune intrebari in toate felurile, caci n-o sa ajungi niciodata la vreun raspuns, ci doar la o deformare a cuvintelor lui Hristos. Este paine la gust, dar in realitate e Hristos. Tu, daca incepi sa faci analize chimice la painea euharistica, inseamna ca nu mai admiti Taina, nu mai admiti credinta.
Daca toate se explica prin experiente si analize chimice, atunci nu mai are nevoie omul de credinta. "

| gIiiIolil explică (pentru Arthur):

Ok, dar dupe cum imi aduc eu aminte, cand le-a dat oameniilor sa se impartaseasca a rupt o bucata de paine / lipie ( in Israel nu prea era paine, doar bogatii o mancau ) si a zis " Acesta este trupul meu" Si cu vinul a zis " Asta e sangele meu". Nu zi ca oi fii eu expert sau cv de genu, dar asa imi aduc aminte din ce ne-a zis profu de religie happy

| Arthur a răspuns (pentru gIiiIolil):

Da, păi acea foiţă este tot din aluat.
" ÁZIMĂ, azime, s. f. Turtă de aluat nedospit, coaptă de obicei sub spuză (folosită de catolici la împartășanie). "
La cultul Ortodox : " In slujirea cultului ortodox, painea se foloseste sub doua forme: prescura si artos. Cuvantul prescura vine de la grecescul "prosfora" si inseamna jertfa, ofranda, aducere sau punere inainte. Prescura - proskura, prosfora - este o paine micuta, de forma rotunda, facuta din aluat dospit, folosita in mod special pentru savarsirea Sfintei Liturghii. Din aceasta painica se taie, pe langa Sfantul Agnet, si toate celelalte miride, cat si Anafura. "
Ai mai mult aici : http://www.crestinortodox.ro/......96406.html

| gIiiIolil explică (pentru Arthur):

Nu ma refeream la ingredientele lipiei de data astahappy Ci la faptul ca tu zisei ca painea nu este trupul lui Isus. happy

| Arthur a răspuns (pentru gIiiIolil):

Unde?

| gIiiIolil explică (pentru Arthur):

"Luati, mancati, acesta este Trupul Meu" (Matei 26, 26), nu a zis ca acea paine simbolizeaza trupul..."

| Arthur a răspuns (pentru gIiiIolil):

Nu înţeleg ce vrei să spui. Ai întrebat ce sunt acele " discuri albe " iar eu ţi-am răspuns că e tot un fel de " pâine " diferă în esenţă doar dacă e aluat dospit sau nu folosit la preparare. Apoi ai luat-o razna, eu vorbeam de una tu de alta. La fel ca tanda cu manda.

| ovidiu8msn a răspuns:

Un om, dorind sa cumpere o iconita intreaba un preot/maicuta: Care icoana este mai sfanta?
Preotul: Ia de acolo orcare. Ca tot dracu ala ii. laughing Cam asa ceva este si aici.