| Tarabostes a întrebat:

am si eu o intrebare mai banala, dar vreau sa stiu raspunsul:
daca am pune intr-un balon apa si l-am pune intr-o piscina, balonul ar pluti, sau s-ar duce la fund?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| Bogdan9183 a răspuns:

Nu. Ati gresit. Conform legii lui arhimede, balonul va pluti scufundat complet ( nu la fund, atentie) in apa deoarece este umplut tot cu apa de aceeasi densitate.
Principiul lui arhimede : un corp introdus intr-un lichid este impins de jos in sus cu o forta egala in modul cu greutatea volumului de apa dezlocuit.

15 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

ZoneK are dreptate doar in cazul in care materialul din care este confectionat balonul are o densitate mai mica decit apa [daca este facut din foita metalica(fier, plump) ] se va duce la fund.
Legea lui Arhimede se aplica numai volumului materialului din care este facut balonul(interiorul balonului nu conteaza fiind umplut tot cu apa).
Experiment:confectionati un balon/sfera cu pereti grosi din spuma poliuretanica, il umpleti cu apa.Pus pe "balta" va pluti, ba chiar se va ridica(va scoate semnificativ "motul"deasupra apei)

| georgesur a răspuns:

@Iuk 194, te legi de o mica neatentie de scriere(o litera scrisa gresit!), neobservata de mine.Ca sa "arunci cu piatra"in mine, tu ar trebui sa fii perfect; si nu esti.EX:„telefonul sa sune din 2 in 2 oer sua 3 in 3"
http://www.tpu.ro/......-am-bagat/

| Damasc a răspuns:

George cum sa nu stii cum se scrie plumb?rolling on the floor auzi la el " plump" cica.se mai da si destept laughing

| Narcis2007 a răspuns:

Sar duce la fund...

| Alleee18 a răspuns:

Eu zic ca se duce la fund.Pt primii doi utilizatori care au raspuns:baiatul a intrebat daca un balon UMPLUT cu apa si pus intr'o piscina pluteste sau se duce la fund.
Se scufunda si iti zic asta ca am facut asemenea experimente :d

| Bogdan9183 a răspuns:

Daca tot spuneti ca se duce la fund si faceti afirmatii aiurea macar dati si voi un argument fizic. Eu mi-am sustinut punctul de vedere dar vad ca voi afirmati aiurea fara nicio baza fizica.

| Bogdan9183 a răspuns:

Pai da, dar se considera ca se ia un balon din asta obisnuit, subtire, a carui densitate poate fi neglijata comparativ cu volumul apei.

De-ar fi s-o luam de-a fir a par, intr-adevar, densitatea mai mica a cauciucului din care este confectionat balonul ar putea ridica putin, nesemnificativ, nivelul la care se va afla balonul.

De aici pot rezulta numeroase discutii pe baza materialului din care este confectionat balonul si putem sa generam sute de cazuri.

| Larisa a răspuns:

Eu cred ca un experiment nu ar strica, si var ajuta sa nu va mai contraziceti.Deci cine se ofera sa-l faca?

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a răspuns:

Pai acum depinde si ce cantitate de apa este dedesupt...eu zic ca se lasa la fund, parerea mea, desi ar putea sa si pluteasca cum am zis depinde despre ce cantitati de apa este vorba.

| Tarabostes explică:

Fiti atenti:
umplut cu apa nu cu aer

| Unique_8782 a răspuns:

NOrmal ca pluteste, doar este umplut cu aer.

| alexya19 a răspuns:

S`ar duce la fundbatting eyelashes credbig grin

| Iris96 a răspuns:

Nici una nici alta laughing funda?laughing

| Denisa60 a răspuns:

Cred ca s-ar duce la fund, sau am dat-o in bara? big grin

| Tinkerbell_5683 a răspuns:

Of Of Of... E normal ca plutesteee...