| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare pentru cine e la Colegiu Militar sau e famliliarizat cu subiectul. Pentru un elev de clasa a XI-a, se poate face transfer intersemestrial de la un liceu civil la unul militar? Chiar mi-as dori si as fi dispus sa fac orice. Tin sa mentionez ca am si licenta de pilot aeronave usoare, tinand cont ca Colegiul Militar din Alba-Iulia ar fi un loc bun unde sa sa continui pe acest domeniu.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca este posibil asa ceva, fiind vorba de un liceu militar care are reguli foarte stricte.

Dar poti merge personal la liceul unde doresti sa te transferi si poti vorbi cu comandantul liceului, sa vezi daca este posibil asa ceva.

| IonutAlemas a răspuns (pentru Violleta2022):

Am vazut ca exista si "caz special", sper sa se gaseasca o solutie, mai ales ca majoritatea catedrei si a liceului in general are vocatie aeronautica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonutAlemas):

Dupa cum spuneam, merita sa faci efortul sa te duci acolo personal, sa te prezinti politicos si clar, ca sa faci impresie buna si sa intrebi ce te intereseaza, ca-n afara de un raspuns pozitiv sau negativ, nu au ce-ti face.
Nu uita sa te imbraci simplu, curat si clasic, sa te barbieresti si sa arati ingrijit ca sa faci impresie foarte buna, ca-i militarie aoclo, deci se pune accent masi pe prezentarea exemplara.
Succes!

| IonutAlemas a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc mult! Asa voi si face. Ai fost eleva acolo? Pari foarte bine informata.