| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o mica problema si o maare nevoie de ajutor(lamurire mai exact) : Sunt clasa a XII-a, si pe tot parcursul liceului am dat profesorilor batai de cap cu absentele mele, dar mereu am rezolvat problema.De data sta, am ajuns la un "nivel superior": tocmai am fost propusa pentru exmatriculare (alaturi de o gramada de colegi) iar problema se va dezbate maine in consiliul la care prezenta mea va fi obligatoriehappy...Semestrul acesta am peste 40 de absente dar motivate, am fost bolnava pot demonstrahappy. si totusi, totusi vor sa ma exmatriculeze, asa, fara absente peste masura, fara sa ma comport urat sau sa deranjez pe cineva, cu tot cu incercarea mea vizibila de a-mi regla comportamentul si de a absenta mult mai putin.Intrebarea mea este urmatoarea: ma pot exmatricula acum in clasa a12a la sfarsit aproape, chiar daca nu au un motiv anume, doar pe baza antecedentelor mele? si daca ma exmatriculeaza pot termina semestrul, respectiv liceul anul acesta, fara sa fiu nevoita sa repet clasa a12a pentru a intra in BAC? va rog ajutati-ma ca este pentru prima data cand imi pun oaresce probleme si semne de intrebare, mereu fiind pasiva in cea ce priveste asuprirea scolaralaughing... dau FUNDA! happy

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca inainte ai avut absente nemotivate si nu le-ai motivat ele au ramas intr-un dosar aparte dar daca esti curata si vor sa te dea afara pentru ca asa au chef ei du-te la ministerul educatiei si ei vor deschide o ancheta in liceul tau sa vada ce se intampla.

| mihaMGB a răspuns (pentru mgtow):

Mereu am avut grija sa imi motivez pana la sfarsitul semestrului absentele, deci sa raman "curata" in catalog cel putinhappy. Avem o diriginta noua care a propus jumatate de clasa spre exmatriculare, deoarece ne "iubeste" extraordinar de mult scumpa de easmug, si avand in vedere faptul ca am tot avut un "renume" in randul profesorilor de eleva "rebela"cum spun ei, mi'e sa nu imi faca tocmai acum probleme inainte de BAC...deci toti sa inteleg ca o sa fac iar ca de obiceilaughing "ce-o fi, o fi, cu D-zeu'nauintelaughing"

| mYz a răspuns (pentru mihaMGB):

Exact in aceasta situatie sunt si euhee hee. Lasa-i draq in pace sa/si faca de cap k nu te examtriculeaza. fac asa sa te speriewinking

| mihaMGB a răspuns (pentru mYz):

Acum stiu, desi se presupune ca sunt oarecum "la ananghie"laughing, adica daca mai absentez invat sa zborlaughing...ma roog.Mai sunt 3 luni dintr-o serie intreaga de 4 ani de liceu.voi rezistasmugsperlaughing

| NatureSelf a răspuns:

Inzalcare constitutiei scolare, duce la infractiuni comise in domeniul invataturi cadrei didactice, incalcarea oricarei masuri de toleranta. Ce sa mai. daca scuipi pe coridor poti fii eliminata, exmatriculata. dar daca ai la absente de numai incap in rubrica.si mai ales acum in a 12-a

| mihaMGB a răspuns (pentru NatureSelf):

De fapt nu e chiar asa de negru ceru cum zici tutongue...am cautat legile invatamantului scolarhappy si conform anumitor articole,mi-am adus la cunostinta faptul ca exmatricularea violeaza drepturile copilului de a primi o educatie,intrucat scoala este obligata sa asigure educatie. exmatricularea poate fi admisa doar in cazul in care institutia scolara poate demonstra ca a facut tot posibilul sa recupereze elevul in cauza, fara vreoun rezultat insahappy avand in vedere ca sunt eleva buna la invatatura, si mai am doar 3 luni jumatate de scoala mi s-a permis continuarea studiilor liceale cu consintamantul de a nu mai absentahappydeci sunt in regula si m-am lamurit si cu ajutorul internetului,si mai exact azi la scoalalaughing tot ce am putut observa in schimb este rautatea cu care majoritatea utilizatorilor TPU ofera raspunsuri,trist,pentru ca se presupune ca aceasta ar fi o comunitate pentru intrajutorare,deci la fel cum eu am raspuns altora doar cu motivul de a ii ajuta pentru ca pot m-am asteptat sa primesc acelasi tratamenthappydar se pare ca nuhappytoti au vrut doar sa ma judece, au sarit ca hienele in loc sa ma lamureascalaughingnu conteaza oricumhappyexista o vorba "felul in care judeci pe ceilalti nu definesc felul lor de a fi, ci felul tau de a fi"...truehappy thx for the answer btwhappy

| NatureSelf a răspuns (pentru mihaMGB):

Eu nu mi-am batut joc, imi pare foarte rau ca asa s-a parut. Eu am zis doar motivele sigure pentru exmatriculare. SI vezi tu nu a fost asa de greu sa dai search pe googletongue

| NatureSelf a răspuns (pentru NatureSelf):

Imi dai si mie id-ul tau?big grin

| NatureSelf a răspuns (pentru mihaMGB):

Un id-u primesc?batting eyelashes

| TurnOn a răspuns:

Cand te exmatriculeaza scoala poate sa scrie pe acel formular ceva si atunci nu te mai poti inscrie la nici un liceu! daca nu scrie acel ceva, te duci la un liceu ( care te va primi) si continui de unde ai ramas! ei te pot exmatricula daca au dovezi de oricand ( orice data). P.S din semestrul asta au trecut vreo 60 zile si tu ai lipsit 40 ( si mai sunt si duminicile si sambetele)... CIUDAAAAAT! Dar in orice caz...Succes!

| mihaMGB a răspuns (pentru TurnOn):

Nu te supara dar de unde ai debitat 40 de zile absentate?, da au trecut 60 de zile, adica 360 de ore, din care am absentat 55, o saptamana jumatate am avut pneumonie,si faza cu exmatriculatul fara drept de reinscriere la alta unitate de invatamant stiam ca se aplica in cazuri foarte grave, dapai eu nu am omorat pe nimeni in incinta scoalii ca sa ma considere periculoasa pentru socitate, fapt pentru care sa-mi taie dreptul educational.mersi oricum de raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ti-ai facut-o singura...normal ar fi daca te-ai linistit sa nu te exmatriculeze...dar ramane la aprecierea fraerilor!laughing

| mihaMGB a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu m-am linistit...dar nu ma au multi profesori la suflet, ca mai detin si o alta calitate extraordinara,"sinceritatea, si directitudinea"...si nu le prea convine felul meu direct si sincer de a ma exprimahappy

| anonim_4396 explică (pentru mihaMGB):

Mda...atunci ce sa zic, baftalaughing

| SadBoyForever a răspuns:

Nu ai ajuns intr-un mod corect in clasa a 12 a x-(, meriti sa fi exmatriculata chiulangioaico!

| mihaMGB a răspuns (pentru SadBoyForever):

Wai, dar multumesc frumoslaughingpentru sustinere! apreciez!laughingnu sunt o chiulangeoaica, dar mi-am trait viata de liceu ca oricare alt liceanhappynu am avut suute de absente niciodata incat sa fiu elev problemahappysi sper sa nu fie de acord cu tine si cei din consiliulaughing

| Himera a răspuns (pentru mihaMGB):

Hehe...te poti compara cu prostii care au stat zi de zi la ore? Pfoa oh go on daca ti se detecteaza nereguli la motivarea absentelor esti time out.

| mihaMGB a răspuns (pentru Himera):

Nereguli? intotdeauna am obtinut motivarile de la medicul de familie care mi le'a oferit drept rasplata a unui teatru foarte bine jucatlaughingdeci nu se vor descoperii nereguli, si crede-ma ca desi nu am fost zi de zi,ora de ora la cursuri, sunt un elev peste medie in ceea ce privete capacitatile intelectualehappyTotusi eu am pus o intrebare, deci doream un raspuns concret insotit de un argument, CLAR NU AM CERUT PARERI PROPRII

| izuca333 a răspuns (pentru mihaMGB):

Eu cred ca poti sa-ti traiesti viata si dupa ce termini orele...si de ce ar trebui sa fi ca ceilalti liceeni si sa nu fi tu fata model? Cred ca ai cam exagerat cu distractia si cam da, meriti sa fi exmatriculata in cazul in care ai 40 de absente(chiar fara sa chiulesti ai strans 40?).Ce boala asa grava ai avut? Maulti copii spun celor care nu cunosc adevarul ca ei nu au facut nimic, dar ei de fapt au o mare parte din vina.Asa ca sorry...cred ca ti-ai facut-o cu mana ta si trebuia sa te gandesti dinainte la consecinte, iar copiii chiulangii sau rai cred cu tarie ca trebuie sa pateasca(la mine in clasa nimeni nu a patit nimic din cauza purtarii, desi ei injurau profesorii-ti se pare normal?)!

| mihaMGB a răspuns (pentru izuca333):

In primul rand,nu ma amesteca te rog cu ceilaltihappynu chiulesc sa plec la cafele prin baruri, si nici nu stau cu persoane dubioase in locuri dubioase pentru amuzament, sau ma rog -copilarii de cls a9a.happy absentele de obicei le faceam din faptul ca intarzii la prima ora aproximativ zilnic din cauza ca stau in celalalt capat de oras fata de liceul meu, sau din dati cand am plecat acasa plictisita de vreo ora de curshappy semestrul acesta totusi, am facut 55 de absente, echivalentul a 9 zile absentate,deci o saptamana jumatate, si am scris mai sus daca ai fi citit ca am avut pneumonie, deci nu am putut iesi macar pana la magazin! sper ca te-am lamurit acum de ce am lipsit! si legat de injurat sua ma rog, nu stiu ce clasa esti, dar mi se pare o copilarie ce ai afirmathappyce legatura are lipsitul de la ore din cand in cand, cu vocabularul vulgar, si lipsa de bune maniere? sunt o eleva care a trecut in fiecare an de media 9, deci nu ma aflu printre ultimii sau cv, nu am spus ca voi fi exmatriculata pentru comportament indecent/inadegvat incat sa-mi aduci la cunostinta ce se intampla in clasa ta happy. TOTUSI oameni buni altceva am intrebaaat! ai citit macar tot ce am scris? si sincer de ce ai raspuns? te-a ofensat asa rau faptul ca eu absentez? sau chiar ai incercat sa ma ajuti si nu ti-a reusit?

| izuca333 a răspuns (pentru mihaMGB):

Nu m-a afectat nimic,doar ti-am spus punctul meu de vedere si asta e, vroiam sa aflu mai multe, prin a da exemple de copii de la mine din clasa...Nu am stiut de ce bbsentezi si poate de aceea ti s-a parut asa de rau raspunsul meu, el fiind chiar aspru daca am in vede un copil rau si nesimtit! Nu am stiut motivele lipsei tale asa ca am banuit. Cum a fost prima zi de liceu sau chiar tot anul la liceu si cum sunt copii...notele sunt mai mici fata de generala (te intreb asta fiindca eu sunt clasa a 8-a si mi-e un pic groaza cand ma gandesc la colegi noi)?

| mihaMGB a răspuns (pentru izuca333):

Eram sigura ca esti foarte micalaughing, si ca nu stii ce inseamna mai exact liceul,draga mea in generala am fost premianta,cea mai buna din clasa in fiecare an, olimpica la matematica,romana si pian pentru ca am urmat liceu de artahappydeci inteleg de ce te-ai rabufnat asa, acum!laughing. Liceul? a fost memorabilhappycolegi foarte faini, profesori si calumea si asprii,notele in functie de cat doresti sa inveti,nu e nimic mai dificil decat inainte,doar acumulezi materia in functie de capacitatile tale de retinere/intelectualehappycopii au fost,ca acum numai copii nu mai suntlaughing, chiar okhappyne-am cunoscut pe parcurs,am format prietenii,legaturi care nu vor fi rupte sau uitate niciodatahappydeci, un mic sfat, de acum dai sfaturi in momentul in care cunosti o situatie prezentata sau un raspuns coerent happybine?

| izuca333 a răspuns (pentru mihaMGB):

Bine...

| Himera a răspuns (pentru mihaMGB):

,,Raspuns concret insotit de arugment" am zis de nereguli, poate ca in timp ce tu faceai pe actrita te-a zarit vreo colega mai rautacioasa dansand plina de veselie intr-un club sau un profesor sau careva de mai sus are pica pe tine, dar din moment ce te-au luat in vedere e clar ca nu esti ok. Nu neaparat pe baza a ceea ce se s-a intamplat in anii anteriori, dar din cate ai spus intreaga clasa e cu problema si daca tu ai facut 40 de absente, azi doua, maine 3 saptamana viitoare inca 4, e clar ca pare suspicios, ai grija...

| Himera a răspuns (pentru mihaMGB):

Imi cer scuze stimata madam, dar pentru o olimpica la draga si iubita limba romana nu prea le ai cu i-urile. (am zis asa, pe langa...sa nu te simti ofensatabatting eyelashes ) "asprii" "descoperii" ma opresc ca ma ustura ochii.

| mihaMGB a răspuns (pentru Himera):

Din nou,cred ca nu ai citit tot, si pentru greselile mele de ortografie imi cer scuze, nu am gresit de inculta draga mea,pentru ca se poate observa ca am un bagaj lingvistic bogat, doar ca am scris repede,fara sa stau sa corectez sau ceva,si pe langa unghiile mele lungi nu ma ajuta in combinatie cu tastatura astahappylasand asta la o parte, nu stiu de unde ti-a venit sa presupui ca eu sunt vreo fata urata de cineva,sau vreo clubbin' girl? intrebarea mea era foarte simplahappy jumatatae de clasa suntem in aceeasi situatie,si sincer nu imi prea fac griji sunt convinsa ca este o metoda de a ne speria putin ca de obicei, dar totusi am intrebat sa ma simt eu mai bine ca stiu toate posibilitatilehappynu sunt luata la ochi in mod specialhappysi nu am intrebat disperaaaata sau ceva! am scris mai sus si motivul pentru care am facut absentele,ai putea sa binevoiesti sa citesti inainte sa lasi inca un raspuns - non-sens, si ai putea daca stii clar legi din invatamant, exemple concrete de persoane in aceeasi situatie cu mine sa imi raspunzi la int5rebare.Daca nu,atunci nu ai ce sa te amesteci happye o intrebare care necesita un raspuns, nu o opinie am mai scris asta o datahappyoky? deci daca nu stii ceva concret care sa nu amestece parerile tale total neinteresante pentru mine, atunci nu mai chinuii butoanele tastaturii degeabahappy o seara faina!

| cosmin2344 a răspuns:

Am observat ca esti ca ai o minte agera si nu cred ca ai fi avut nevoie de-atatea felurite raspunsuri. totusi, stii cum e, cine se scuza se acuza.iti sunt notabile probabil, filmele cu liceeni rebeli,fete frumoase si extravagante,chipuri aristocrate ce ascundeau minti periculoase. draga mea,ai trait asa cum ai vrut,si daca un profesor si-a format o imagine despre tine,este pentru ca tu ai lasat sa se vada asta,sau poate ca asta esti tu. dar sunt in viata anumite momente in care trebuie sa inveti sa renunti la anumite lucruri.i-ati si tu o blana de mielusel,pune-o pe tine,du-te in cancelarie si fa juraminte sacre,juraminte pe care oricum nu ti-le vei tine.fa-te si tu frate cu dracu pana treci puntea.dar apoi,continua sa-ti vorbesti vorba si sa-ti porti portul,e o vorba de la noi din popor, si e asa de teribil autentica. gandeste-te ca ai nevoie de bac, poate vei urma si tu o facultate, nu-ti pecetlui viata de-acum. ai mare grija de tine, te pup cu drag. mihai

| mihaMGB a răspuns (pentru cosmin2344):

Foarte intarziat raspunsul dar mersilaughing....Nu a fost o problema grava macar, si am rezolvat-o imediat a2a zi dupa ce m-i sa adus la cunostinta ca ar fi vreo problema.happy crede'ma ca lectii de viata nu am nevoie,sunt destul de dezghetata,aprofundez bine orice problema, ma descurc in orice situatie, am un bagaj vast de cunostinte, am fost maturizata prematur crede'ma, deci lectiile de viata nu numai ca ma lasa rece, dar ma agaseazahappy mi-am rezolvat problema exact a2a zi, doar ca eram curioasa mai degraba decat ingrijorata sa vad daca a mai trecut cineva prin situatia respectiva.Multumesc frumos pentru raspuns totusi, apreciez.Si facultate, da, voi urma, voi urma medicinahappy

| cosmin2344 a răspuns (pentru mihaMGB):

Nu stiu.dar cred ca meritai sa fii exmatriculata, sincer.tu chiar esti incorigibila..ai deja impresia ca le stii pe toate si nici bine nu ai deschis ochii in lume, ai idee de ce se ascund oamenii de iubire?

| Bogdanel07 a răspuns:

Eu am patit la fel doar ca sunt a Xl-ea uite ce am facut eu am ajuns in consiliu m-am imbracat frumos doar de ochii directoarei, profi etc laughing si mi-am dat cuvantul de onoare ca nu voi mai chiulii si a fost ultima oara am stat vreo 2 luni cuminte si dupa am inceput iar si au uitat laughing) incarca macar pana termini :* bafta happy

| mihaMGB a răspuns (pentru Bogdanel07):

In sfarsit un raspuns adevaratlaughing)) am rezolvat deja problema multumeschappy,am primit preaviz de exmatriculare, si a trebuit sa semnez(fiind majora nu am avut nevoie de parintii care sunt plecati de altfel) cum ca nu voi mai absentahappymda, mai putin si m-am crezut chiar si eulaughingoricum o sa inchei cu bine liceullaughing)asta ma interesalaughing)

| SimZ a răspuns:

Te laudai ca ai tata avocat.Cine e mai in masura decat el sa dispuna de problemele tale legale in materie scolara?! ofof.

| mihaMGB a răspuns (pentru SimZ):

Eu? am sustinut ca am tata avocat? unde?rolling on the floor)arata-mi si mie ca eu nu stiu! cred ca ai gresit persoanawinking