| ReadZore a întrebat:

Am o problema mare zic eu. La liceu sunt clasa a 9-a si am cam multe absente pe semestrul asta. Cam 90-100 nemotivate momentan. Nu stiu daca au fost motivate unele am zis cam ce stiu sigur. Am inteles ca la 40 de absente te exmatriculeaza si la 10 iti scade 1 punct la purtare, dar asta nu se prea intampla chiar asa. De exemplu in semestrul 1 am avut vreo 20-30 de absente nemotivate si am 9 sau 10 la purtare. Nu stiu ce as putea face in legatura cu absentele stiu doar ca mai este pana la sfarsitul anului si eu cred ca inca se mai poate face ceva. Dati-mi sfaturi/opinii funda.

Răspuns Câştigător
| Gogoshica94 a răspuns:

Sunt trecuta prin problema asta... laughing App ce liceu esti? Nu iti scade cate un punct la fiecare zece absente, de ex. eu am avut intr-un an peste o suta de absente deci asta insemna 0 la purtarelaughing)) insa eu am avut 6 scazandu-mi-se 4 puncte pentru abateri gen scandaluri si alte chestiiwinking deci mai pe intelesul tau nu se aplica regula asta desi sunteti amenintati cu ea.zi-mi si numele liceului poate e cel mai strict din tarahee hee

| ReadZore explică (pentru Gogoshica94):

CFR

| Gogoshica94 a răspuns (pentru ReadZore):

A stai linistit/a atunci nu o sa te zboare din scoala...incearca sa mai motivezi din ele cum poti si tu

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Asa se zice dar nu prea se aplica, am si eu colegi care isi aduc aminte sa vina la scoala din an in paste, tot asa au absente dar nu au fost exmatriculati.
Mai e pana la sfarsitul anului destul, incet incet mai poti motiva din ele, vorbeste cu dirigintele e imposibil sa nu aiba o solutie.
Dar nu te inteleg man, nu mai bine termini scoala cat mai ai un an doi si stii ca ai scapat pe vata de ea, nu ma fa nici tu multe absente incearca sa treci clasa, si eu mai fac cateodata, mai merg la un biliard sau suc sau nu ma duc deloc, dar nu mereu.
Chiuleste dar mai cu simt.

| valentino52 a răspuns:

Cand eram in liceu eram in aceeasi situatie ca tine, inainte sa iti scada nota la purtare iti cheama parintii la scoala, dau si ei ceva acolo si se duc si iau niste scutiri de la medicul de familie si se rezolva. Am avut 10 la purtare tot timpu.

| SupradozaDeViise a răspuns:

Pai nu cred ca te-ar exmatricula decat pentru absente, de obicei te exmatriculeaza pentru violenta sau alte chestii mai grave.

| ReadZore explică:

PS: am gresit acolo '' la 40 de absente te motiveaza '' era te exmatriculeaza