| User3245gjsjkwnd5 a întrebat:

Salut TPU

Am și eu o nelămurire.

Chiar dacă nu mai țin minte foarte bine cred ca am început pubertatea mai târziu de cât toți prietenii/colegii mei de la scoala.

Cred ca am început la 13 ani și ceva. dacă nu chiar 14..nu mai țin minte.

Chestia e ca pe la 13 ani aveam 165cm înălțime..La 14 170cm, 14.5 aveam 175cm., la iar acum la 16 ani am 189cm..si am penisul de 13cm.

Am înțeles ca penisul creste pana la 21 de ani.
Întrebarea e cât creste în mod normal pe an?
(Nu ma luați.cu de alea ca penisul creste pana la 16 ca nu e posibil.din moment ce pubertatea se termina pe la 21 de ani)

Dacă am penisul de 13cm la 16 ani și am început pubertatea mai târziu e posibil sa crească mult mai mare după aceasta varsta?

Vreau și niște exemple de la batbati... povesti de ale lor.cei de peste 25 de ani..sa-mi spună dacă au mai observat o diferență mare în creșterea penisului după 15-16 ani

Funda la cel mai bun răspuns

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai inteles taman pe dos!
Cresterea in inaltime la baieti, se intampla pana la 18-20 de ani, dar cresterea penisului se incheie la 16 ani.

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu am 25 de ani. Nu stiu daca si in cazul celorlalti, dar in cazul meu, penisul a ramas acelasi in lungime de pe la 18-19 ani. Si de atunci pana acum, doar in grosime s-a mai marit.
Din ce am mai citit si auzit de prin podcast-uri, penisul se dezvolta diferit fata de restul corpului si tine complet de genetica si de cum sta in pantaloni pe parcursul vietii. Adica, daca genetic vorbind, ai un penis mediu, daca il tii in chiloti/boxeri mai stramti pe tot parcursul vietii, el nu va mai creste la potentialul lui maxim, si se va limita la rezistenta de elasticitate a lenjeriei. In rest tine direct de genetica.

| Analex17 a răspuns:

Sal, eu am 18 ani si ce pot sa zic, la mine după 16 ani a inceput sa se dezvolte... acolo. Adică si in lungime si grosime, acum are 17 cm in erectie si grosime 5 cm, iar culcata 11 cm. Cam atat cred ca se dezvolta, gen nu cred ca de aici incolo sa mai creasca. Pe la 16 ani tot asa cred că era si pa mine 12-13 in erectie si 7-8 culcata.