| MadalinLostRoad a întrebat:

am terminat clasa a 10a la un liceu in Grecia, fiind foarte greu am ramas repetent in clasa a 11a de aceea o voi repeta. Insa, vreau sa ma intrc in tara si nu stiu ce se va intampla cu liceul, vreau sa ma transfer la un liceu cu profil teoretic probabil la un seral. Mi s-a spus ca venind in tara si intrand la liceu voi lua toate clasele de liceu de la inceput, e adevarat? nu exista posibilitatea de a continua clasele de acolo de unde am ramas?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a afla in ce clasa poti sa te inscrii la liceu in Romania va trebui sa depui un dosar pentru echivalarea studiilor din strainatate, se depune la Inspectoratul scolar din judetul unde ai domiciliul in Romania. Dosarul trebuie sa contina actele de studii din Romania si Grecia si, in urma analizei, CNRED va stabili clasa pe care o vei urma in Romania. Detalii gasesti si aici: http://www.isj.albanet.ro/......are-studii

| TheCritic a răspuns:

Am un prieten care s-a întors acolo, în România și avea făcute 11 clase în Italia iar în România l-au pus să înceapă din clasa a 9-a, deci nu cred că sunt șanse. Totuși, întreabă la școala unde ai vrea să te transferi. Succes și numai bine!

| Kimmy22 a răspuns:

Buna happy
Da, s-ar putea sa fie adevarat....depinde de anumite lucruri, precum: vezi care iti este nivelul, apoi....in Grecia poate se fac 13 clase, nu 12. Cel mai bine ar fi sa intrebi la secretariatul scolii unde vrei sa te inscrii (aici, in Romania). Muuulta bafta si astept raspuns. :*