| jackpot9 a întrebat:

Salut, TpU am terminat clasa a VIII-a si vrea sa merg la un liceu cu profil stiinte ale naturii si ma tot intreb cum este BAC-ul greu sau usor? Si pentru BAC trebuie sa citesti carti intregi si sa tii minte totul din ele? Sunt putin panicat si de aceea intreb.

Multumesc anticipat happy

3 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Bacul il vei da la matematica M2, romana si la alegere dintre biologie, chimie si fizica, usor va fi numai daca vei invata.
O zi buna.

| ascovit a răspuns:

Va fi necesar sa citesti carti intregi doar pentru bac la romana pentru a retine mai usor eseurile de la subiectul III. Nu e chiar asa greu bac-ul la acest profil. Daca inveti si faci variane din timp, vei vedea ca iti va fi foarte usor.
In primul rand, vei da la limba si literatura romana, asa cum dau toti. La matematica, M2, care practic e mai usor decat cel de la mate-info (M1).
La proba la alegere, va trebui sa alegi dintre biologie (vei avea de ales dintre b1[9-10] si b2 [11-12])/ fizica (din nou, aici vei avea de ales 2 subiecte din 3: mecanica, optica si electricitate)/ chimie (aici alegi dintre chimie organica si chimie anorganica).
Tin sa precizez ca alegi UNA dintre bio, chimie si fizica.
Din cate stiu eu, poti alege si informatica, si in cazul asta e foarte usor, pentru ca informatica faci doar in clasa a 9a si a 10a, si materia nu e deloc una grea.
Mult succes!

| Tinna666 a răspuns:

Bacul e usorwinking vei da matematica M2, care este mai usoara,romana mai usor, doar cei de la uman au mai greu si proba la alegere din bio, fizica, chimie si nu stiu daca si info.dar nu iti face griji, bacul nu e asa greu precum spune toata lumea happy