| andreidrk123 a întrebat:

Salut TPU. Am trecut a8a și mă gândeam să dau la liceu la Breaza sau la Câmpina și din câte am înțeles dacă dau la Breaza pot să ies cu meserie după liceu, dar nu știu în ce constă mai exact și cât se câștigă? Aș vrea în poliție mai mult și să dau la Academia de poliție pentru jandarmerie. Cine se pricepe în domeniul ăsta? Ce studii îmi trebuiessc pentru jandarmerie? Câti bani se câștigă după liceu? Dar după Academie/facultate? Vreau în poliție, nu armată.

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

1. Nu mai folosi expresii de tipul "am trecut a 8a". Cred ca te referi ca ai terminat in vara clasa a 7a, insa poate insemna si ca ai terminat a 8a si ca nu ai intrat la niciun liceu. Cred ca prima varianta e reala, insa produci confuzie.
2. Presupun ca alea sunt licee militare. (eu asa stiu, daca gresesc scuze) Afli din denumire asadar ca au legatura cu armata, nu cu politia. Si nu-ti imagina ca ajungi cine stie ce. Daca vrei politie mai bine mergi pe filologie, ca va trebui sa dai admiterea la Academie si abia dupa ce termini vei putea sa fii politist. (nu e musai filologie, insa avand in vedere materiile la care dai admiterea te ajuta mai mult) Liceul militar nu e mare lucru, ca oricum n-are treaba cu Academia si nici nu e ceva wow. Daca voiai sa fii militar era o alegere de luat in considerare, insa asa nu prea vad sensul.
3. Trebuie sa iei BAC-ul cu note decente si sa dai admiterea la Academie si dupa intri.

E alegerea ta ce liceu faci, doar ca cel militar nu are o legatura uriasa cu politia (bine, niciun liceu n-are, ca de Academie ai nevoie). Referitor la salarii : dupa liceu mi se pare greu de crezut ca vei face mare lucru (ai spus ca nu vrei in armata, iar daca ti se da ceva certificat va avea legatura cu armata - fiindca e liceu militar -, nu cu jandarmeria sau cu politia in general), iar dupa facultate presupun ca sunt destul de mari (salariile la stat sunt in general bunicele). Ar trebui sa gasesti pe internet informatii mai precise si mai detaliate.

1 răspuns:
| Feri5 a răspuns:

Dacă ai trecut a 8-a și nu ești încă la liceu, ce șanse crezi că mai ai?
Să intri la Academia de poliție nu-i așa ușor, după cum ai crede. Trebuie să dai examen de admitere la limba română (toată gramatica învățată în V-VIII), istoria românilor și o limbă străină. Liceul nu îți garantează nicio meserie, ci depinde de voința ta.