| MarianDaniel3 a întrebat:

.Am un exeercitiu de matematica de forma:
1x4+2x5+...n(n+3)
Trebuie sa caculez suma si apoi sa demonstrez prin inductie.
Partea cu demonstratie o stiu dar nu stiu sa calculez suma.
Am incercat sa scriu: Suma dupa k de la 1 la n de n(n+3) dar apoi nu stiu ce sa mai fac. Sper ca ma poate ajuta cineva big grin

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Daniel, in ceea ce priveste raspunsul la intrebarea ta, incearca sa faci inmultirile in paranteza si sa descompui suma ta in doua sume pe care cred ca le-ai demonstrat prin inductie matematica. De acolo cred ca vei reusi sa te descurci usor. Bafta!

1 răspuns:
| PotatoMustDie a răspuns:

Daca vrei raspuns cauta altundeva, nu pe TPU.