| ♥•ßyencuţa•♥ a întrebat:

Apelez din nou la voi pentru. a va cere niste informatii( mai exact curiozitati gen "stiati ca" ) in legatura cu 'limbricul'. Multumesc anticipat. Fundita

Răspuns Câştigător
| Denisa85 a răspuns:

Limbricul este un vierme cilindric parazit, acesta imbolnaveste intestinul omului cat si al animalului, are o lungime de aprox. 15-24 cm. Ouale embrionate contamineaza solul, apa si plantele cu care au venit in contact. Ele pot fi inghitite de om sau animale odata cu acestea (prin consum de apa contaminata, fructe si legume nespalate, maini murdare.)

3 răspunsuri:
| ciuuucalaaata a răspuns:

Se mai numeste si ascarid produce o boala numita ascaridioza traieste in intestinul subtire la om.

| manke a răspuns:

Salut. Incearca pe site-ul asta: http://www.poftim-cultura.ro/.

| dyavolytssa a răspuns:

Limbricul---vierme cilindric parazit ce traieste in intestinul omului sau al altor animale
Caractere generale ale corpului:
-L:15-20 cm
-ascutit la ambele capete
-are culoare galbuie
-femela este mai mare decat masculul
-orificiul bucal(gura) este pentru prima data separat de cel anal(***) laughing
-femela poate depunde app 200 000de oua zilnic
-ouale sunt eliminate odata cu excrementele ajungand in corpul omului odata cu FRUCTELE SI LEGUMELE NESPALATE
-boala pe care o produc limbricii ---ASCARIDIOZA